Sto moderních bytů přibylo letos na Břeclavsku. Nově stavět se ale nezačal ani jediný. Naproti tomu zájem o rodinné domy roste. Do konce září jich stavebníci dokončili sto osmdesát tři. Současně ale dalších dvě stě deset domů rozestavěli. Vyplývá to z čísel, které zveřejnil Český statistický úřad.

„Je fakt, že v minulých letech lidé spíše kupovali byty. Domům se mnozí vyhýbali, jednak kvůli ceně, ale i většímu množství práce a starostí. Postupně se však ukazuje, že byty jsou v podstatě stejně drahé jako pozemek a hrubá stavba, kterou si lidé často objednají u firmy, a pak dům sami postupně dodělávají,“ všiml si majitel břeclavské stavební firmy Petr Brantalík.

Právě díky němu vyrostlo za bývalými kasárnami v Břeclavi několik desítek nových rodinných domů. „Dnes už nemáme volné ani jediné místo. Nabízeli jsme je ale poměrně dlouho, několik let. Zájem se zvyšoval jen pomalu. Nejvýrazněji se prodejnost stavebních míst zvedla až loni a letos,“ potvrdil údaje statistiků.

Jedním z těch, kteří vsadili na hrubou stavbu od firmy a pak hodlají pokračovat sami, je i Alexandr Valášek z Hustopečí. Stavět vysněný rodinný dům začal právě letos.

„Bydlíme v bytě ve třetím patře, kde nemáme lodžii ani jiný kontakt s přírodou. Jak se rodina rozšiřuje, stále více nám to chybí. Proto jsme se rozhodli byt prodat a jít do stavby rodinného domu,“ vysvětlil, proč před třemi lety koupil ve městě stavební pozemek. A pustil se do práce.

Podle Roberta Schmidta z břeclavské realitní kanceláře je konkrétně v okresním městě jedním z hlavních důvodů nebývalého propadu bytové výstavby privatizace třinácti set městských bytů.

„Lidé je koupili za dvě stě až tři sta tisíc korun, což bylo velmi výhodné. Není divu, že investoři mají nyní strach pouštět se do výstavby nových bytů. Obávají se, že by je za milion a víc, což je skutečná tržní cena, chtěl jen málokdo. Bývalé městské byty se totiž dají sehnat levněji,“ vyjádřil se Schmidt.

Jak připomněl, i navzdory tomu nyní v centru Břeclavi vyrůstá sto šest nových bytů. V aktuální statistice ovšem nejsou zahrnuté, zřejmě kvůli stavebnímu povolení vydanému už loni. Hotové mají být na jaře příštího roku.

Ceny bytů, a to hlavně ve starších panelových domech, také na Břeclavsku stále mírně klesají. Naproti tomu ceny pozemků se ve většině lokalit drží nebo dokonce rostou. „Zájem o pozemky je obrovský, možná ještě větší než dříve. Krize se v tomto případě vůbec neprojevila. Zato trh s byty propadl. Zájem je hlavně o pronájmy,“ potvrdil odborník na reality.

Také Schmidt si všiml nárůstu procenta lidí, kteří si chtějí postavit rodinný dům sami. „Vrací se móda stavět domy svépomocí. Důvod je jednoduchý – lidé je chtějí postavit co nejlevněji. I proto mnozí opouští drahá města, jako je Břeclav nebo Mikulov, a staví si domy v okolních obcích, kde je pozemek vyjde mnohonásobně levněji. A když jsou šikovní a manuálně zruční, ušetří další peníze,“ přiblížil současný trend.