Hlavním tématem minulého týdne byly mrazy. Svaz vinařů vyčíslil škody způsobené mrazem na více jak dvě miliardy korun. Na jihu Moravy má být snížený výnos o třiadvacet procent.

Prezident Svazu vinařů Martin Chlad minulý pátek řekl, že škody po mrazech jsou katastrofální. „Takové nepamatujeme. Na Moravě ještě přibývají další škody po dnešních ranních mrazech. Budeme se určitě bavit o čísle, které se bude celkově blížit třiceti procentům poškození,“ řekl Chlad.

O mrazech více řekl také vinař Jiří Maděřič z Moravského Žižkova. Ve Velkobílovické podoblasti se podle Maděřiče škody ve vinicích po pátečních mrazech ještě o deset procent oproti předchozímu týdnu navýšily. „Počítám, že třetina úrody bude pryč," řekl.

Mrazy však způsobily vrásky na čele nejen vinařům, ale také například pěstitelům jahod. Zdeněk Jakubčík ze Šakvic redakci Deníku řekl, že má v pohotovosti speciální dělo, které nad porosty vytváří hustou mlhu. Ta má pomoci udržet teplotu a zabránit mrazu, aby květy poškodil.

Do ulic Mikulova vyrazily minulý týden studenti Vinohradnictví a vinařství Zahradnické fakulty brněnské Mendelovy univerzity a Střední vinařské školy z Valtic, kde blokovali přechod u kruhového objezdu. Svojí manifestací protestovali proti diskutovanému zavedení spotřební daně na tichá vína.

Obavy z D52 od Pohořelic k hranici sdíleli lidé na veřejném projednání v sále pohořelické radnice. Jednou z obyvatelek, která s ostatními nejistotu sdílela, byla třeba Irena Mitošinková z Nové Vsi. „Proč? Co jsme komu udělali? Když spím u dcery v Praze, je tam větší klid, než v Nové Vsi. Jak to bude vypadat za třicet let? Jaký provoz tam bude? ptala se žena na veřejném projednání s obavami vyššího provozu.

Tvar patníku mají psí pisoáry, které jsou v Břeclavi součástí nového hřiště určeného právě pro psy. Areál nacházející se za domovem důchodců v části Stará Břeclav je oficiálně otevřený od neděle. Tvar patníku mají psí pisoáry, které jsou v Břeclavi součástí nového hřiště určeného právě pro psy. Areál nacházející se za domovem důchodců v části Stará Břeclav je oficiálně otevřený od neděle.

MOHLO BY VÁS ZAUJMOUT: Ilustrace Bauerových vévodí sbírkám královských rodin. Ve Valticích jsou neznámí

Povídání o bratrech Bauerových. | Video: Deník/Iva Haghofer