„Vzhledem k tomu, že nám od prvního ledna platí nový zákon o zaměstnanosti, kde se podmínky trochu přitvrzují, tak velká část zaměstnavatelů i zaměstnanců podala výpovědi ještě v minulém roce,“ uvedl jeden z důvodů rapidního zvýšení nezaměstnanosti v loňském prosinci ředitel břeclavského úřadu práce Lubomír Marko.

Zaměstnance propouštěla spousta firem. Nejvíce stavební a zemědělské podniky. Na pracovní úřad se nechala zapsat i řada živnostníků, kteří zaměstnávali jednu či dvě osoby.

K ukončení pracovního poměru je vedla novoroční změna zákona, podle níž si nezaměstnaný člověk podle nových pravidel nebude moct přivydělat čtyři tisíce korun, jako tomu bylo doposud.

A novinek je více. Podle další má ten, kdo po Novém roce ukončí pracovní poměr dohodou bez závažných důvodů, nárok na podporu po celou dobu evidence ve výši pětačtyřiceti procent svého posledního platu.

„Zaměstnavatelé i zaměstnanci se u nás ohledně toho dost informovali. Využili příležitosti a přišli do konce roku. Kolem patnáctého šestnáctého prosince jsme měli zvýšený příjem žádostí,“ potvrdil Marko.

Ještě vyšší nezaměstnanost

V lednu bude nezaměstnanost v okrese podle všeho ještě o něco vyšší. „Od začátku měsíce přibylo dalších zhruba tři sta lidí. Je to ten samý trend jako loni, kdy jsme se v únoru dostali na téměř čtrnáct procent,“ poznamenal ředitel břeclavského úřadu práce.

Přes dvacet lidí propustilo na konci roku Zemědělské družstvo Bulhary. Práci znovu dostanou na začátku nové sezóny. „V minulosti to bylo v zemědělství samozřejmé, že byli přes zimu doma, nebo si našli nějakou práci. Dnes se už brigáda nedá najít, protože den ode dne ubývá pracovních míst,“ poznamenal předseda Zemědělského družstva Bulhary Antonín Osička.

Nejvíce lidí bez práce bylo v prosinci tradičně v Novém Přerově, a to celých třicet procent. Naopak nejméně nezaměstnaných – 7,78 procent – vykazovala Klentnice. „Nízké procento nezaměstnanosti máme už posledního asi půl roku. Myslím, že na tom má svůj podíl dobře fungující integrovaný dopravní systém, který lidem umožňuje cestovat jak do průmyslové zóny v Mikulově, tak na Pohořelicko,“ řekl klentnický starosta Roman Koprivňanský. Váží si toho, že jsou v obci, kterou vede, tak pracovití lidé.

Nezaměstnanost
červenec 2010 9,87 %
srpen 2010 9,65 %
září 2010 9,88 %
říjen 2010 9,99 %
listopad 2010 10,97 %
prosinec 2010 13,26 %