Oslavy vína zažívají v současnosti na Břeclavsku boom. Kromě tradičního Pálavského vinobraní, které patří mezi největší akce svého druhu, slaví lahodný nápoj z hroznů ve spoustě obcí.

Jenom o tomto víkendu měli zájemci hned několik příležitostí, jak vzdát hold bílému nebo červenému vínu. Například Pavlovičtí žili Velkopavlovickým vinobraním, v Němčičkách slavili Vinařský den a v Kobylí zaráželi horu. „Velkým vinobraním, jakým je třeba to Pálavské konkurovat nechceme a ani nemůžeme. Snažíme si zachovat kolorit domáckosti,“ řekl pořadatel Velkopavlovického vinobraní Roman Veverka. Zároveň zdůraznil, že místní sláva má podtitul slavnosti úrody, vinařství a také umění.

„Zveme do Pavlovic zajímavé hudební hosty. Snažíme se je vždycky nějak spojit s místním prostředím nebo s místními umělci,“ dodal Veverka. Jako příklad uvedl pražskou šansoniérku a muzikálovou zpěvačku Šárku Markovou, která na vinobraní zazpívala s místním Presúzním sborem.

Podle něj počet vinařských akcí, které se konají v okolí, nemá na návštěvnosti vliv. „Přestože se toho děje opravdu hodně, přijde na Velkopavlovické vinobraní dost lidí. Letos pořádáme čtvrtý ročník a za tu dobu jsem si vydobyli vlastní klientelu. Vrací se k nám spousta turistů. Myslím, že každá obec si najde své příznivce,“ ohodnotil pořadatel.

To, že milovníci vína měli o víkendu možnost ochutnat víno i jinde než v Pavlovicích, poznali i vinaři. „Letos se vína prodalo trochu míň než minulý rok. Je to tím, že je akcí najednou víc,“ ohodnotil návštěvnost pavlovický vinař Karel Reichman. Zároveň ale dodává, že mu to nevadí. „Není důležité, že lidé nepřijeli do Pavlovic. Díky místnímu vínu přijede více turistů do regionu. A to je důležitější,“ podotkl.

Nebývalou návštěvností se může pochlubit letošní Vinařský den v Němčičkách. „Nepamatuji, že by někdy dřív přišlo tolik lidí na odpolední program Vinařského dne. Hodně návštěvníků se zajímalo o kulturní část slavnosti. Úspěch mělo zarážení hory, průvod a i vystoupení mužáckých sborů a folklórních souborů,“ popsal sobotní oslavu vína v Němčičkách správce místního koupaliště Jaroslav Stávek.

„Slavnosti v okolních obcích se trochu podepsaly na návštěvnosti burčákové zábavy. Přišlo na ni asi pět set lidí. Byly ale roky, kdy jsme měli i devět set návštěvníků,“ dodal Stávek. Přesto pořadatelům okolních vinných slavností nic nevyčítá. Alespoň se prý udržují tradice.