Místo obrazu jen zrnění. Takový program si teď na Břeclavsku užívají na většině kanálů všichni, kteří stále ještě přijímají televizní program postaru, tedy analogově. Po rakouských programech a ČT2 jim zmizely před pár dny v nenávratnu i všechny slovenské kanály. A s koncem června je bude následovat i většina zbývajících českých stanic.

„Česká televize vypne k třicátému červnu devět analogových vysílačů ČT1 velkého výkonu. Ke stejnému datu ukončí řádný provoz také 174 analogových vysílačů malého výkonu. Signály naprosté většiny vysílačů před vypnutím budou od třiadvacátého týdne označené piktogramem a textovou lištou,“ uvedl Štěpán Janda z České televize.

Vypnutí postihne všechny, kteří přijímají analogové televizní vysílání „přes anténu“ z brněnského vysílače Kojál a mikulovského Děvína. „Když skončí Kojál a Pálava, většina regionu se ocitne v analogové tmě,“ potvrdil odborník na anténní systémy Vladimír Kovář z Břeclavi.

S posledním červnovým dnem se tak Břeclavsko definitivně rozloučí s analogovým příjmem ČT1 a Primy.

Jediný program

Poslední malé analogové dokrývače však mohou podle serveru DigiZone.cz na jižní Moravě vysílat až do konce listopadu 2011. Na Břeclavsku jsou to například Boleradice, Diváky, Hustopeče, Klobouky, Mikulov, Němčičky, Přítluky, Velké Hostěrádky či Velké Pavlovice. Všechny přenášejí signál Novy, která tak na některých místech Břeclavska zřejmě zůstane ještě dalších pět měsíců jediným analogově šířeným programem.

„Už teď mám jenom tři programy – Jedničku, Novu a Primu. Slováci všechno vypnuli před dvěma týdny. Ale je mi to docela jedno, když potřebuji informace, stejně využívám spíš internet. Stále přemýšlím, jestli si koupím novou televizi, nebo jenom set–top box. Ale mám chuť to vůbec neřešit a zůstat bez televize. Stejně v ní nic zajímavého není,“ neskrýval svůj názor Jaroslav Zálešák z Břeclavi, který televizní signál stále ještě přijímá postaru.

Podle Kováře už ale takových televizních diváků na Břeclavsku moc není. „Lidé to většinou řešili. Těch, kteří se na nás během dvou let obrátili, bylo hodně. Když se na obrazovce objeví čtverečky, je to vždy předzvěst vlny přechodu na digitál,“ všiml si.

Přechod na digitální vysílání nemusí řešit ti, kteří přijímají televizní signál přes kabel, satelit, případně internet. Pro ostatní je řešením koupě set-top boxu nebo nové televize s vestavěným digitálním tunerem. Zapojení set-top boxu, což je vůbec nejlevnější varianta přechodu, zvládne i amatér. Někdy je ale nutná i výměna či úprava antén.

„Set–top boxy stále prodáváme, nabídka je široká. Žádný velký boom už ale nečekáme. Většina lidí si jej koupila před rokem a půl, když se digitální vysílání rozjelo. Teď už přijdou spíše jen poslední opozdilci,“ odhadoval Radek Uher z břeclavské prodejny Hobby elektro.