Mladá maminka Petra Kovářová se letos chystá jít se svým tříletým synem k zápisu do mateřské školy v Břeclavi. Zatím však neví, zda jí syna vůbec přijmou.

„Prý to mám zkusit ve více školkách. Uvažovala jsem, že bych kluka dala do školky do Valtic, ale nevím, jestli by ho přijali. Spíš by se mi hodilo, aby chodil do školky v Břeclavi, kde pracuji,“ řekla Kovářová.

Podobně jsou na tom i další maminky. Ještě před deseti lety byl dětí nedostatek a řada obcí školky rušila.

V Pohořelicích v současné době nestačí ani sto pětadvacet míst v tamní školce. „Poptávka je větší než kapacita. Ani do budoucna to asi nebude stačit. Sice jsme zvažovali, že bychom navýšili počet míst, ale jsme omezeni penězi. Považujeme to za potřebné. Chceme, aby se město rozšiřovalo a stěhovali se k nám noví lidé. Takže samozřejmě i děti,“ je si vědom nutnosti starosta Pohořelic Josef Svoboda.

Podle něj jezdí děti z města i do školek ve Cvrčovicích. Velkou pomocí je i nově zřízená přípravná třída pro děti s odkladem nástupu do školy, kterou město zřídilo v tamní základní škole.

Břeclavská radnice dokonce v době nižší poptávky prodala dvě budovy, v nichž dřív školky fungovaly. „Z dnešního pohledu se dá říct, že to byl špatný tah. Nicméně v době, kdy se prodeje uskutečnily, zájem o místa ve školkách nebyl,“ připomněl situaci místostarosta Břeclavi Pavel Dominik. Zároveň dodal, že v poslední době neslyšel žádné oficiální stížnosti rodičů, že nemají kam své dítě umístit.

V Břeclavi je k dispozici devět mateřských škol. „Město v loňském roce otevřelo další třídu mateřské školy v budově Základní školy Kupkova v Sovadinově ulici. Připravuje se i rekonstrukce těchto prostor tak, aby zde mohly místo jedné třídy vyrůst dvě,“ uvedla k nabídce školek ve městě vedoucí odboru školství břeclavské radnice Zdeňka Baková.

Jak říká, v loňském roce vyhověly tamní školky prakticky všem žádostem o celodenní docházku dětí. „Nebylo to však vždy v mateřské škole v jejich městské čtvrti. Pokud si rodiče podávali žádost mimo určený termín, nebylo možné všem vyhovět, protože se naplnila kapacita mateřských škol,“ dodala.

V Hustopečích se na větší nárůst žádostí o zápis připravili. „Míst v mateřských školách je tady dostatek. Hustopeče naštěstí neudělaly stejnou chybu jako spousta jiných měst a neprodaly v době, kdy bylo dětí méně, budovy bývalých školek,“ přiblížil recept na úspěch místostarosta Hustopečí Libor Sadílek.

Město sice v roce 2002 snížilo počet školek ze tří na dvě, ale budovu mateřinky v Komenského ulici začala využívat základní škola pro činnost družiny. V loňském roce pak radnice provoz školky obnovila na polodenní provoz. „Rozhodli jsme se od dubna rozšířit provoz této nové třídy na celodenní,“ dodal místostarosta s tím, že jsou na radnici připraveni na další zvyšování porodnosti.

Autoři: ELIŠKA WINDOVÁ
ZBYNĚK HÁDER