Už na osmadvacet zdrogovaných lidí, kteří klidně usedli za volant, narazili od počátku letošního roku policisté na Břeclavsku. Jak zjistili, oblibě se těší hlavně marihuana, pervitin a výjimečně i kokain.

„Jde především o mladé ženy a muže, ať už motocyklisty, nebo řidiče aut, kterým je mezi šestnácti a třiceti lety. Naše testery ovšem rozpoznávají pouze často užívané drogy. Tedy marihuanu, pervitin a kokain,“ sdělil vedoucí břeclavského dopravního inspektorátu Jiří Mach.

Současně upozornil, že oproti předešlým letům počty případů, kdy lidé po užití drog řídili, značně vzrostly. V loňském roce totiž chytili policisté za stejné období pouze dvanáct takových hříšníků, tedy o polovinu méně. „Díky kampani namířené proti alkoholu za volantem počty opilých řidičů klesají. Zfetovaných ale naopak přibývá,“ potvrdil Mach.

Řidiče, kteří užijí před jízdou návykové látky, rozdělil do několika kategorií. Na ty, kteří vypijí alkohol, na hazardéry, kteří si vezmou drogu, a nakonec na ty, kteří obojí zkombinují.

Jeho slova potvrzují i řidiči, kteří mají s drogami své zkušenosti. „Před několika lety jsem byla na oslavě narozenin. Dost jsem toho vypila – asi půl lahve tequily. Zapomněla jsem ale, že řídím. Kamarád mi poradil, že když si zakouřím trávu, tak nenadýchám, “ prozradila žena, která si kvůli hrozbě postihu nepřála zveřejnit své jméno. Jak přiznala, kdyby před sebou po celou cestu neviděla světla motorky kamaráda, který jel před ní, patrně by domů vůbec netrefila.

Drogami za volantem se dnes policisté na Břeclavsku zabývají téměř každý den. Každý, kdo na silnici podezřele kličkuje nebo jede nepřiměřeně rychle, musí počítat s možnou kontrolou na návykové látky. „Požití drog odhalí policista, který je k tomu vyškolený, dnes už pouhým pohledem. Buď podle očních zorniček, nebo podivného chování. Své podezření si pak ověří snadným testem za pomoci odebrání vzorku potu nebo slin,“ prozradil Mach.

Pokud jsou výsledky na testeru pozitivní, vyzve policista řidiče, aby podstoupil lékařské vyšetření s odběrem moči. V krajních případech i krve. Pokud lékař prvotní zjištění potvrdí, hrozí hříšníkovi trestní postih. „Lidé užívající drogy by si měli uvědomit, že svým nezodpovědným jednáním na silnici neohrožují jen sebe, ale i ostatní,“ zdůraznila řidička Kateřina Lukešová z Rakvic. Sama se však s drogami za volentem dosud nesetkala.

Loni břeclavská policie řidiče v regionu anonymně testovala. Zjišťovala, jaké látky mají v těle a jestli mohou ovlivnit jejich pozornost. Především šlo o léky proti stresu a depresím, o drogy a alkohol. „Musím říct, že užití různých léků před jízdou nám množství řidičů potvrdilo,“ sdělil šéf břeclavského dopravního inspektorátu. Výsledky celorepublikového výzkumu však dosud policisté v rukou nemají.