Důchodkyně Věra Michalciová z Drnholce se z toho šoku stále nemůže vzpamatovat. Pomník na hrobě jejího mažela je zničený. Spadla na něj část stromu, který zlomila vichřice Emma.

„Deska s fotkou manžela je vyvrácená a rozlomená. I obrubníky jsou prasklé. Byl to šok, když jsem tu zkázu poprvé uviděla. Psychicky to na mě stále působí hodně špatně,“ přiznala žena, která muže pohřbila teprve před pěti lety.

Největší starosti jí však dělá otázka, z čeho zaplatí opravu pomníku. „Beru jen devět tisíc korun důchodu a jsem nemocná. Léky mě stojí hodně peněz. Opravu pomníku bych asi nezaplatila. Nový stál patnáct tisíc. Uvítala bych něčí pomoc,“ posteskla si Michalciová.

Starosta Drnholce Josef Čápek sází na pomoc pojišťovny. „Spoléháme na to, že pomůže pojišťovna. Příští týden mám schůzku s likvidátorem,“ potvrdil strategii radnice. Té se škody způsobené pádem stromu na drnholecký hřbitov přímo dotýkají. Mezi devíti poškozenými pomníky jsou totiž i staré hroby po Němcích. „Ty zůstanou na nás, nikdo jiný je nespraví,“ ví starosta.

Nad přímou peněžní pomocí postiženým lidem přemýšlejí například v Ladné. „Na hřbitově spadly dva stromy, jeden z nich byl stoletý smrk. Dva hroby jsou zničené, další tři poškozené. Škody budou v řádu desetitisíců. Budeme se proto lidem snažit pomoci. Už jsme se bavili o tom, že jim poskytneme i nějakou peněžní podporu,“ sdělil ladenský starosta Zdeněk Juračka.

Pomoc ale musejí ještě odsouhlasit zastupitelé. Mezitím nechalo vedení obce zlikvidovat popadané stromy a uklidit vzniklou spoušť. „Teď čekáme na kameníka, který obhlédne škody. Jeden pomník je každopádně úplně rozsypaný, druhý ulomený a další prasklý,“ bilancoval starosta.

Štěstí v neštěstí měli při řádění Emmy v Šitbořicích. Alespoň na hřbitově. „Silný vítr ulomil smrk, který ale spadl přesně mezi pomníky, takže nic nepoškodil. Také vrby spadly na druhou stranu,“ oddechl si starosta obce Antonín Lengál. Jeden pomník ale vyvrátil vítr, který shodil také hřbitovní zeď. „Zídku budeme muset znovu postavit. Byla okrasná, z děrovaných cihel, takže to určitě bude sto tisíc,“ zamýšlel se starosta.

Škody na hřbitovech řeší i další obce na Břeclavsku.

Přečtěte si i:

Emma na jižní Moravě: Létaly střechy i třítunový přívěs
Emma: lidé sčítají škody
Vichřice zanechala velkou spoušť

Škody na Břeclavsku jdou do milionů