Lidé na Břeclavsku se v pondělí probudili do Ladovské zimy. Zatímco děti sníh těšil, řidiči, silničáři, zdravotníci, dopravní policisté i radnice z něj měli těžkou hlavu. Ještě ráno zůstávala vzhledem k pokračujícímu sněžení řada frekventovaných míst pod sněhem.

K první dopravní nehodě se zraněním vyjížděli záchranáři i policisté v pondělí ráno do Tvrdonic. „Řidička osobního auta nezvládla řízení za obcí. Podle prvotních informací by se mělo jednat o lehké poranění," přiblížila karambol břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Počasí sehrálo roli i u dalších nehod v okrese. „Jednalo se převážně o nehody bez zranění," uvedla Haraštová.

Jak dodala, ani v noci na pondělí se nestalo nic závažnějšího, co by zapříčinil sníh.

Zranění řešili zdravotníci po ránu na břeclavském Smetanově nábřeží. Muž tam spadl na kole, odváželi ho do nemocnice. Nebyl to zdaleka jediný hazardér, který v Břeclavi vyjel na bicyklu do zasněžených ulic.

„Od rána už zdravotníci ošetřili celkem čtyři lidi. U jednoho museli lékaři řešit zlomeninu, ostatní se potýkali s naraženími," sdělila mluvčí břeclavské nemocnice Radomíra Schweitzerová.

Silničáři se zapotili

Sněhová nadílka povolala už v neděli večer do akce také silničáře. Do terénu vyjeli se sedmnácti sypači. „Hlášené problémy na silnicích jsme neměli," informoval vedoucí provozního úseku břeclavského střediska Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Jaroslav Dostál.

Silničáři zvládli do pondělního rána projet tisíc kilometrů silnic. Proti sněhu bojovali s více než dvě stě šedesáti tunami písku, sto čtyřiceti tunami soli a osmi tisíci litry solanky. O půl jedenácté dopoledne byly podle Dostála všechny silnice sjízdné.

„Silnice první třídy jsou mokré. Na silnicích druhé a třetí třídy leží rozbředlý sníh. Zbytek by měla auta rozjezdit," věřil navzdory pokračujícímu sněžení.

Přestože kolem poledne začal sníh vlivem nárůstu teplot tát, meteorologové varovali před náledím. To by mohlo zejména řidiče potrápit hlavně přes noc a v úterý ráno. „Jsme připravení na všechno," ujistil Dostál.

Vedle silničářů, měly v pondělí plné ruce práce také radnice, na které padla zodpovědnost za úklid obecních chodníků. „Nedá se to zvládnout z hodiny na hodinu, ale myslím, že si s tím služba poradila. Ráno jsem projížděl městem a s odmetáním pomáhali také lidé," všiml si první muž Mikulova Rostislav Koštial.

Sníh nenechal chladné ani obyvatele Velkých Bílovic. „Lidé se do odmetání před svými domy zapojují. Veřejné chodníky u zdravotního střediska, v parku, na autobusovém nádraží a před školou pak mají na starosti zaměstnanci města," řekla starostka Velkých Bílovic Marie Vlková.