V Břeclavi se veřejnosti opět otevřely Lichtenštejnské stezky, které zavedou cyklisty ke všemu zajímavému, co po sobě knížecí rodina na Břeclavsku zanechala. A v Novém Přerově zase slavnostně odstartovala sezóna na cyklotrase spojující Brno a Vídeň. Od kostela v městské části Poštorná se na jednu ze dvou naplánovaných tras vydalo hodinu před polednem kolem devíti stovek cyklistů.

„Jsme tady už potřetí. Je to tady moc krásné, příroda i památky Lednicko-valtického areálu,“ pochvaloval si Milan Hanák z Ostrožské Lhoty, který se i s přáteli vydal na delší, pětačtyřicetikilometrovou trasu. „Na kole jezdím hodně a Lichtenštejnské stezky vždycky každému doporučím,“ svěřil se cyklistický nadšenec z Uherskohradišťska těsně před vyjetím. V Břeclavi zůstane až do neděle.

„Zítra plánujeme výlet na Pohansko a na Soutok,“ prozradil. Lichtenštejnské stezky otevřela ministryně pro lidská práva a národnostní menšiny Džamila Stehlíková. Účastníky vyjížďky sice hned několikrát překvapil déšť, ale ani ten většině cyklistů náladu nepokazil. Důkazem byl plnící se areál autokempinku pod břeclavským zámkem, kde byl cíl obou tras. Spolupořádající agentura tam na odpoledne a večer připravila bohatý program s projížďkami na koních, motorkami nebo country skupinou. Živá kapela, projížďky na koních, ale také mužáci z Březí a šermíři zpestřili i otevření cyklostezky Brno – Vídeň v Novém Přerově.

Dva pelotony tradiční cyklojízdy, které vyrazily ráno z Brna a také z Hevlína, se před polednem setkaly v novopřerovském cyklokempu Jáňův dvůr. Právě tam se odbýval hlavní program slavnostního zahájení sezóny. „I přes mírnou nepřízeň počasí jsme spokojení. Cyklistů přijelo skoro čtyři sta, což je víc, než jsme očekávali,“ řekla starostka Nového Přerova Milada Popelářová. Nadšenci na kolech viděli i Vranovice, Ivaň, Pasohlávky, Brod nad Dyjí, Novosedly či Jevišovku.