Skladba turistů, kteří v létě zavítají na Břeclavsko, je hodně pestrá. Turisty přitahuje zejména lednický zámek a vodní radovánky v Novomlýnských nádržích.
„Nejvíce k nám jezdí turisté z německy mluvících zemí. Početnou skupinou jsou také Hoanďané. Nejvzdálenější turisté přijeli do Lednice až z Austrálie, Nového Zélandu nebo Spojených států,“ popsala pestrou paletu návštěvníků kastelánka zámku Ivana Holásková. Podle ní v poslední době přibývají také hosté z Ruska a Polska.

Na jaře a na podzim obsazují Lednici hlavně zájezdy důchodců a školní výlety. Častými návštěvníky jsou ale také klienti cestovních kanceláří. O víkendech a o prázdninách převažují rodiny z dětmi.

„V Lednici jsme se zastavili na cestě ze Slovenska. Už dříve jsme tady byli na kolech. Tehdy jsme ale okolo zámku jen projížděli a nestihli si ho prohlédnout,“ svěřila se Romana Pšeničková z Hradce Králové.

Druhým nejvíce vyhledávaným cílem turistů je autokemp Merkur v Pasohlávkách, který je největším svého druhu v České republice. Pětadevadesát procent jeho klientely tvoří tuzemští turisté. Druhou nejpočetnější skupinou jsou Holanďané, kteří přijíždějí i se svými karavany.

„V Holandsku jsme investovali do rozsáhlé reklamy a vyplatilo se. Dalším důvodem zájmu holandských turistů je, že máme kemp dobře vybavený právě pro karavany. Navíc jsme nejteplejší oblastí v republice,“ popsal důvody vedoucí autokempu Jan Duda…

Více v Břeclavském Deníku v sobotu 14. července