Bolest hlavy, svalů, celkové oslabení a horečka. S typickými příznaky chřipkového onemocnění se v těchto dnech trápí na Břeclavsku podobně jako v ostatních částech jižní Moravy čím dál více lidí.

Počet nemocných na sto tisíc obyvatel sice ještě nepřekročil v regionu dvoutisícovou hranici, kterou odborníci považují za epidemickou, vir se má však dále rozšiřovat. „Bude určitě hůř, počítám, že během několika dnů se může situace zhoršit,“ uvažoval ředitel Krajské hygienické stanice Jan Mareček.

Zároveň připustil, že na Břeclavsku už mohla epidemie chřipky vypuknout. „Jde o to, že evidujeme nahlášená onemocnění. Řada pracujících nejde k lékaři a vezme si na odpočinek jen pár dnů dovolené,“ poukázal na praktiky, které v důsledku mohou podle něj vést k vážným zdravotním potížím.

„Bohužel nemám moc na výběr, nemůžu si dovolit nějakých čtrnáct dnů marodit. U doktora jsem sice byl, ale normálně chodím do zaměstnání, protože – co si budeme povídat – být na nemocenské není dvakrát výhodné,“ přiznal Pavel Konečný, který se živí jako řidič.

Jen za uplynulý týden stoupla nemocnost v okrese o jednatřicet procent. Podle Marečka se dá očekávat, že počet nakažených na sto tisíc obyvatel se může přehoupnout i přes tři tisíce. „Bude to asi podobná vlna, která zasáhla jižní Moravu před třemi lety,“ odhaduje.

Blížící se chřipkovou epidemii registruje v podobě zvýšeného počtu pacientů v čekárnách i většina praktických lékařů. Jarmila Minaříková, která má soukromou praxi v Břeclavi, si myslí, že nemocných rapidně přibude už v tomto týdnu.

„Na tuto situaci se připravuji. Začínají totiž chodit ve zvýšeném počtu nemocné děti. Ty to pak ve většině případů přenesou na dospělé. Určitě bude s potížemi docházet i více starších lidí,“ poznamenala lékařka.

Právě lidé v pokročilejším věku jsou při chřipkových epidemiích nejzranitelnější. „Platí to i pro chronicky nemocné, kardiaky nebo diabetiky. Pro jejich organizmus je průběh onemocnění chřipkou velmi nebezpečný,“ upozornil Mareček, který rizikovým skupinám doporučuje nechat se očkovat.

„Bohužel teď je na to pozdě. Očkovat se je nutné už před chřipkovou sezonou. Nyní se dá proti viru bránit častým větráním a vitamíny. Dobré je vyhýbat se místům, kde je více lidí,“ dodal ředitel Krajské hygienické stanice.

Vůbec nejvíce zasaženým regionem na jižní Moravě mimo Brno a okolí je okres Hodonín s dvěma a půl tisíci nakaženými na sto tisíc obyvatel. Následuje Vyškovsko a Břeclavsko se zhruba devatenácti sty nemocnými. Virus chřipky se prozatím výrazně nerozšířil na Blanensku a Znojemsku, kde hygienici registrují přibližně dvanáct set onemocnění na sto tisíc lidí.