Ještě minimálně letošní sezónu mohou být turisté, kteří míří za levnějším ubytováním pod stan nebo do chatky v břeclavském autokempu poblíž zámku, v klidu. Podle místopředsedy představenstva družstva Autokempink Břeclav Jaroslava Piláta za to mohou poděkovat krajskému úřadu. Družstvo totiž zatím nemůže pozemky prodat, jak plánovalo. Muž říká, že se tak stalo kvůli obstrukcím a neschopnosti konkrétních úředníků vydat jednoznačné stanovisko ke změně územního plánu v rozlehlé lokalitě.

„Letošní sezónu jsme proto zahájili. Objednávky, které nám lidé posílali v lednu a únoru, jsme zařadili mezi předběžné, a zájemce o ubytování jsme požádali o strpení. Jakmile jsme se rozhodli, že kemp letos otevřeme, tak jsme je znovu kontaktovali a sezóna normálně začala,“ sdělil Pilát, jehož postup kraje rozčílil.

„Město má stále zájem o koupi těchto pozemků. A s kempem jsme se dohodli, že ještě letos nebude provozu kempu nic bránit, protože kdyby se tam začalo něco dělat, tak až na podzim. Proto jsme se domluvili na tom, aby byl kemp využitý,“ sdělil starosta Břeclavi Dymo Piškula.

Do Piškulových rukou se v posledních měsících dostalo několik dopisů z krajského úřadu, v nichž jeho pracovníci píší samé nesmysly. Tak to alespoň tvrdí a vidí Pilát. „Dělal jsem sedmadvacet let vedoucího státního úředníka. Kdyby některý můj podřízený něco takového napsal, je do týdne bez práce,“ rozohnil se zástupce autokempu.

Náměstkyně jihomoravského hejtmana Anna Procházková se vůči takovým slovům ohrazuje. Říká, že kraj jedná správně. „Jakým způsobem můžeme brzdit změnu územního plánu? Pouze jsme k tomu dali své vyjádření,“ poukázala.

Hlavní problém spočívá ve stavební uzávěře, která se změnou územního plánu souvisí. Pro družstvo Autokempink Břeclav je zrušení uzávěry podmínkou k prodeji pozemků, o které usiluje developerská firma Qinn Invest z Chomutova. Ta se potřebuje stavební uzávěry zbavit, aby se jí otevřela cesta k vybudování hobby marketu.

Na zakázce je současně závislé město Břeclav, jemuž chomutovská firma slíbila, za předpokladu zrušení této překážky, že mu za velmi výhodnou cenu prodá několik tisíc metrů čtverečních pozemků. Město zamýšlí v této lokalitě vybudovat zámecký park.

Dlouho připravovaná operace se ale nyní zabrzdila. „Z hlediska územního plánu se nezměnily podmínky, které byly důvodem pro vyhlášení stavební uzávěry. A proto není ani důvod stavební uzávěru rušit. Takové je doporučení z krajského odboru,“ uvedla Procházková.

Břeclavská radnice musí podle náměstkyně hejtmana doporučení a připomínky kraje vyhodnotit a potom předložit městské radě k rozhodnutí. „Nicméně záleží na nich, jak s tím naloží,“ připustila Procházková. „Za sebe říkám, že stavět další supermarket v tomto území je prostě zvěrstvo na Břeclavi. Nemůžu si pomoct,“ říká.

JIŘÍ ŠEVČÍK
ELIŠKA WINDOVÁ