Někdo v jednom vchodě vysypal smetí z posledního patra až do sklepa. Hrůza a děs. Těmito slovy zhodnotil břeclavský starosta Oldřich Ryšavý svou návštěvu Riegrovy ulice v Břeclavi, jejíž obyvatelé si stěžují na problémy s nepřizpůsobivými lidmi. Reakce byla okamžitá. V jednom tamním bytě budou od příštího týdne sloužit a dohlížet na pořádek strážníci městské policie. Vždy ve dvou.

„Viděl jsem tam vchody, které byly vzorně uklizené. Byly tam ale i takové, které jsem si nedokázal představit, že by tak mohly vypadat. Nedivím se, že se tamní lidé veřejně bouří a žádají, abychom tam nastolili pořádek,“ řekl včera břeclavský starosta Oldřich Ryšavý.

Nová služebna městské policie v problémové části města, pro kterou se vžil název břeclavský Bronx, je bezprostřední řešení toho, co představitelé města viděli na místě. Současně zareagovali na setkání s obyvateli problémové lokality z minulého týdne. Lidé jasně dali najevo, že chtějí služebnu. Strážník podle nich zajistí pořádek nejlépe.

„Jedná se o hlídku dvou strážníků, kteří ale nebudou neustále na služebně. Z Riegrovy ulice budou operativně vyjíždět do dalších částí města. Na tento režim najedeme od pondělí,“ uvedl velitel Městské policie Břeclav Zdeněk Herman.

„Za všechny obyvatele Riegrovy ulice děkuji vedení břeclavské radnice za to, že nám vyšlo vstříc. Osobně si myslím, že služebna pomůže hodně. Binec dělají hlavně ti cizí. Když uvidí, že je tam městská policie, tak se přestanou shlukovat,“ věří obyvatelka Riegrovy ulici, která si nepřála zveřejnit své jméno. Redakce ho však zná.

Starosta ovšem upozornil, že tento krok nepovažuje za definitivní řešení. „Chceme se pustit do metody, která se osvědčila v Brně, tedy do projektu Bezpečné lokality. Znamená to zavedení kamerového systému ve vchodě, čipových karet, přítomnost domovníků a působení sociálních pracovníků. To ale zabere ještě mnoho času. Služebnu jsme zřídili, protože chceme situaci řešit a zlepšit teď hned,“ nastínil.

Oba systémy, tedy služebna a kamery, mohou podle něj fungovat i paralelně vedle sebe. Nicméně pokud se kamerový systém osvědčí, bude jednou z možností ukončení činnosti služebny.

Podle ženy, která v místě bydlí, kamerový systém nepomůže. „Kamery? Vyhozené peníze. Za měsíc budou rozflákané,“ je přesvědčená.

Ryšavý chce podle svých slov vnést do fungování městské policie nový silný impuls. Navrhl proto městské radě zrušení pověření stávajícímu veliteli strážníků. „Vypsali jsme výběrové řízení na pozici velitele městské policie s termínem podání přihlášek do patnáctého srpna. Očekávám od toho nový kvalitativní posun, nové nápady. To, co jsme do této chvíle do jisté míry u velitele městské policie postrádali,“ sdělil starosta a dodal: „Tím ale nechci říci, že městská policie funguje špatně.“

Dosavadní velitel městské policie Zdeněk Herman se nechtěl ke svému odvolání příliš vyjadřovat. „Beru to jako rozhodnutí vedení města. Pokud chtějí nějakou změnu, je to na nich,“ nechal se slyšet.