Dvůr břeclavské ulice Riegrova. Dva romští chlapci se baví házením klacku do kaluže. Zábava? Jak pro koho. O kus dál parkují auta. Jedno po chvíli dostane ránu. Hochy to ale neodradí a v „zábavě“ pokračují. Bronx. Tak lidé nazývají tuto část města a sepisují petice, kterými pak bombardují břeclavského starostu. Neváhám a jdu se zeptat samotných Romů, kteří v místě bydlí, co na to říkají.

„Lidem tady vadí spousta věcí a viní z toho Romy. Co na to říkáte?“ ptám se romského muže, který právě přijel na kole. Už chtěl odpovědět, ale když zjistil, že chci i jméno, rozmyslel se a šel zaklepat na dveře sousedky. Ta už byla sdílnější.

Terezie Danielová prozradila, že v činžákovém bytě v Riegrově ulici bydlí už šestadvacet let. „Ty malé děcka nic nedělají. To jenom samé cizí, co tady nebydlí,“ tvrdí starší Romka. Jak dodala, do doby, než začali tuto část Břeclavi navštěvovat cizí Romové, tam byl klid a pořádek. „A teď je všechno zničené a posprejované,“ ukazuje na chodbu a počmárané zdi.

Kolem po chvíli prochází mladší žena, ale jen kroutí hlavou: „Já o tom fakt nic nevím,“ odmítá jakékoliv problémy s mládeží. „Padne deset hodin večer a tady nikdo není. Možná do té doby trošku děcka řádí, ale pak je všechno v pořádku,“ přiznává po chvíli. S díky za vyjádření opouštím dům. Za branou dvora ještě oslovuji muže, který vychází z čižáku. Mluví anonymně. „Během dvou měsíců jsem měl třikrát ulomené zrcátko na autě. Teď se zase dívám, že má pryč stěrač. To je pořád, bordelu a řevu,“ popisuje.

Ještě před dvěma lety byl podle jeho slov v místě klid. V domě tehdy bydleli jenom staří usedlíci a ti žádné problémy nezpůsobovali. V posledních měsících se ale podle něj situace vyhrotila hlavně kvůli romské mládeži. Problémy vyústily v sepsání petic, které podepsalo asi šedesát lidí ze šesti tamních ulic. Starosta Dymo Piškula nabídl po sezení s petičníky řešení „Od osmi do jedenácti hodin večer je v problémové lokalitě hlídka městské policie, aby dohlédla na pořádek,“ sdělil.

Kvůli stížnostem na ničení bytů budou pracovníci radnice také zjišťovat, v jakém stavu jsou byty, které město pronajímá. Pokud narazí na ničení majetku a neplnění smluv, zakročí. „Dostali jsme také upozornění, že tam bydlí i lidé, kteří tam nemají co dělat. Pomocí odboru sociálních věcí budeme zjišťovat, zda například v jednom bytě nežije třeba patnáct dětí,“ vylíčil starosta.

Mezi tamní Romy chodí pravidelně terénní sociální pracovnice pobočky IQ Roma servisu Alena Gronzíková. Ta tvrdí, že spousta jejích klientů v podstatě za nic nemůže. „Problémem je mládež, která nemá kam chodit, a tak se prostě různě vybíjí,“ uvedla. Jak říká, kroky, které město přijalo, se měly udělat už dávno, aby se incidentům zabránilo. „Zbytečně vzrůstá nevraživost vůči Romům. Myslím si, že Romové, kteří problémy nedělají a snaží se integrovat do společnosti, jsou na tom bití a bohužel s tím nic nenadělají,“ povzdechla si.