Stížnosti lidí z Riegrovy a dalších přilehlých ulic v Břeclavi donutily město jednat. A přijatá opatření přinesla první ovoce. Oslovení lidé z okolí přivítali zvýšenou aktivitu policistů. Podle břeclavského starosty Dymo Piškuly je však stále problém s velkým nepořádkem na chodbách některých bytových domů.

„Lidé větracími šachtami hází odpadky a vajgly dolů. Zrovna včera jsem byl u toho, kdy se v jednom domě hasil požár. Dole v šachtách končí noviny, toaletní papír či ženské hygienické potřeby. Někdo tam asi hodil i nedopalek, tak to začalo hořet,“ popsal v úterý Piškula.

Na chodbách se podle jeho slov zdržuje hodně mladých lidí. Kouří tam a někteří způsobují hluk. Město chce těmto jevům zamezit úpravou vchodů, aby dovnitř mohli chodit pouze obyvatelé domu a vstupní dveře byly odolné proti mechanickému násilí.

Nedisciplinovanost nepřizpůsobivých lidí s udržováním pořádku na chodbách bytových domů momentálně trápí město nejvíc. Kontroly zaměřené na dodržování školní docházky dětí a údajné ničení městských bytů nic mimořádného neodhalily. Co se týče neplatičů, kontroloři si na ně posvítili a dali k soudu čtyři provinilce, kteří v městských bytech neplatí nájem.

Na základě stížností tamních obyvatel na chování zejména mladých Romů nařídilo vedení města častější policejní kontroly v této oblasti poblíž břeclavského vlakového nádraží. A opatření podle všeho zabrala. Svědčí o tom slova velitele Městské policie Břeclav Zdeňka Hermana. „My jsme tam nezaznamenali žádné problémy. Po dobu kontrol, které provádíme, jsme v těchto místech nezjistili nic,“ prohlásil.

Strážníci v oblasti pravidelně hlídkují od osmi do zhruba půl jedenácté večer. „Hlídka se soustředí na pěší zónu, park a prochází i Riegrovu ulici. Chodí tam i v noci, ale už namátkově,“ vylíčil Herman.

„Bydlím na druhé straně, kde nic neslyším, takže s tím problém nemám. Ale maminka bydlí právě tam, kde je největší nepořádek. Říkala, že je to tam pořád stejné. Bojí se. Jakmile strážníci v noci odejdou, tak je zase kravál,“ vylíčila žena, která bydlí v Riegrově ulici. Z obavy o bezpečnost si nepřála zveřejnit své jméno.

K problémům se vyjádřil i poblíž bydlící starší manželský pár. „Co se z ulice odstěhovala romská rodina, je tam svatý klid. Podle mého názoru to byli docela slušní lidé, ale vzhledem k tomu, že občas oslavovali moc se známými, nadělali hodně rámusu,“ popsal muž. Jak dodal, přítomnost strážníků podle něj i jeho ženy ke zlepšení situace každopádně přispěla.

Břeclavský starosta je připravený situaci znovu vyhodnotit s tamními obyvateli na sezení, které je naplánované na dvacátého října.