„Vystaveno bude asi dvě stě čtyřicet děl," vypočítal malíř Pavel Doležal (na snímku) ze Sdružení břeclavských výtvarníků. To novou výstavu obrazů od známých břeclavských, rakouských a slovenských umělců ve spolupráci s městem a dalšími partnery připravilo.

Doležal si pochvaloval hlavně obrovský prostor v budově. „Myslím, že tu lidé uvidí největší výstavu v břeclavském regionu," tvrdil.

Úvodní vernisáž, která se v prostorách bývalého cukrovaru uskuteční od pěti hodin odpoledne, odstartuje nejen výstavu, ale i další akce. Výtvarníci mají v plánu ještě dvě výstavy, čtyři představení, veřejnou anketu a deset dílen. Halvní důvod? Spojení Břeclavanů. „Chtěli jsme využít dlouho zavřený objekt v bývalém cukrovaru. Podle nás je důležité, aby poznávali hodnoty regionu, víc se zapojovali do dění ve městě. Projekt je příhraniční, takže jsme oslovili kolegy z Rakouska a Slovenska," uvedl předseda sdružení Ivan Hodonský.

Výtvarné dílny zahájí malbou. Na programu je o víkendu devátého a desátého června vždy od třinácté do sedmnácté hodiny. V sobotu se mohou učit malovat děti, v neděli pak dospělí. Zájemci se mohou těšit i na přednášku historika Emila Kordiovského o historii cukrovaru.

Dílna věnovaná grafice je pro děti v plánu čtrnáctého a patnáctého července, pro dospělé pak o týden později. Tématem srpnových dílen bude užité umění. Děti se mohou zúčastnit jedenáctého a dvanáctého srpna, dospělí opět další víkend.

V září budou děti pod vedením výtvarníků tvořit z keramiky. Pro ně je dílna určená patnáctého a šestnáctého září, pro dospělé následující týden. Po prvních třech dílnách se uskuteční společná výstava všech účastníků. Naplánovaná je na osmadvacátého září.

Poslední dílny budou patřit fotografii. Na děti čeká zajímavý kurz třináctého a čtrnáctého října, na dospělé další víkend. Závěrečná vernisáž všech pěti dílen se bude konat sedmadvacátého říj­na.

První výstava ovšem patří členům Sdružení břeclavských výtvarníků a jejich hostům. Čtyřem umělcům ze sdružení Art Schmidatal z rakouského Ziersdorfu a šestici Slováků z Artklubu 2002 Malacky. „Svá díla vystaví i Štefan Orth a Denisa Bogdalíková," dodal Doležal.

K vidění budou i fotografie. Téma je jasné: Tak se žilo v cukrovaru… „Součástí dnešní vernisáže bude i veřejná anketa nazvaná Co s tím…? Zajímá nás, co by lidé rádi viděli v tomto areálu," doplnil Hodonský. Z podnětů veřejnosti se může totiž odvinout další dění.