Dvě zprávy přilétly z břeclavské společnosti Gumotex. Dobrá i špatná. Na jedné straně vedení firmy zaměstnávající více než patnáct set lidi připravuje investici 110 milionů korun, na druhé omezuje část výroby.„Ano, děje se tak z důvodu poklesu poptávek na jednom z našich středisek. Jedná se o běžnou situaci každého roku, která se tentokrát projevila ve zvýšené míře, s dopadem na další dvě střediska," uvedl pro Břeclavský deník personální ředitel Gumotexu Jaroslav Sedlák. Jakých výrob se problémy týkají ale neupřesnil. Jisté je pouze to, že se nejedná o výrobky pro automobilový průmysl.

Sedlák o situaci před časem jednal i šéfem břeclavské pobočky úřadu práce Lubomírem Markem.

„Připravil nás na to, že k omezení výroby dojde. Týká se to segmentů, které momentálně nejdou na odbyt. Podle všeho je to otázka tří čtyř měsíců. Měly by být asi ukončené některé pracovní poměry na dobu určitou. Jde spíše o lidi z agentur, kmenových zaměstnanců by se to zásadně dotknout nemělo. O jaký ale půjde počet, nevím," řekl Marko.

Gumotex řeší pokles zájmu o některé výrobky hromadnými dovolenými. A chystá se naslouchat.

„V první polovině května očekáváme sdělení od zákazníků, zda se jedná o přechodný, nebo dlouhodobější stav. Taková je cykličnost poptávek trhu a v této chvíli rozhodně nelze předjímat a vytvářet jakékoliv závěry," vzkázal Sedlák.

Marko má po jednáních dobrý pocit. Je přesvědčený, že situace je pouze přechodná. „Nemám dojem, že by to bylo dlouhodobé nebo že by to mělo mít zásadní dopad na region," ujistil zástupce úřadu práce.

Gumotex na druhé straně masivně investuje v divizi Auto, v níž vznikají výrobky pro automobilový průmysl. Investice směřuje do odštěpného závodu Tanex plasty se sídlem v Jaroměři. Řeč je o částce 110 milionů korun.

„Peníze použijeme k vybudování nové, moderní a vysoce efektivní linky určené pro výrobu polyuretanových výplní sedadel. Cílem je nejen zefektivnění stávající výroby, ale především snaha nabídnout všem potenciálním zákazníkům nová, moderní a inovovaná řešení sedadlových kompletů a ostatních výrobků," sdělila marketingová manažerka Jana Caltíková.

Podle ní jde o klíčovou investici, která je největší v moderní historii Gumotexu. Ten v této části výroby hodlá téměř zdvojnásobit obrat 1,2 miliardy korun.

Do mírného omezení výroby se vedle Gumotexu pustil také další významný zaměstnavatel v Břeclavi: Otis. Společnost zaměřující se například na výrobu eskalátorů zvolňuje tempo po některé pátky. Informaci včera potvrdilo několik na sobě nezávislých zdrojů.

„Byli jsme tam na jednání. V některém segmentu sice propouštějí, v jiném ale zase nabírají. Ani v jednom podniku mě situace neděsí," uklidňoval Marko.