Po dobu dvou týdnů pomáhal Káňa prořezávkovými pracemi a budováním protipožárních pásů. „Letos jsme čistili porost podél národní turistické trasy, někde až do hloubky padesáti metrů. Cílem bylo zprůhlednit porost, potlačit náletové dřeviny a preferovat duby a borovice. Zásah měl i protipožární efekt," popisuje náplň práce dobrovolník.

Dobrovolnické pomoci se účastní každoročně, může tak porovnávat, jak se rok od roku mění krajina zničená požárem. „V místech, kde les shořel, jsou dnes zhruba metrové borovice a dubové prýty vyrostlé z pařezů. Vyrostly zde samozřejmě i křoviny, takže je to strašně hustý porost. Ochranáři si ale vymínili, že tato oblast musí být bez zásahu. Těžko říct, co z toho do budoucna bude," krčí rameny pastor břeclavské Apoštolské církve.

Dobrovolníci si vždy platí letenky a osobní výdaje, hrazené mají ubytování a potraviny, ze kterých si vaří vlastními silami. „Bydlíme vždy ve stejném místě, máme tam už řadu přátelských kontaktů. Letos jsme místním pomohli vykácet a pořezat alej zhruba dvou set cypřišů, které po předchozím necitlivém zásahu uschly. Vysadili jsme místo nich nové, které nám dali místní lesáci. Byl jsem rád, že jsme se místním lidem mohli odvděčit za jejich pohostinnost," říká muž, jehož původní profesí je lesní inženýr a který se chce spolu s dalšími moravskými dobrovolníky za rok do izraelských lesů opět vrátit.