O jehličnaté stromy je zájem již od začátku. „Začaly jsme je rozbalovat už čtyřiadvacátého listopadu. Několik desítek stromů si od té doby lidé odvezli. Loni kolega prodal zhruba dvanáct set stromů. Nejvíc se jich prodá až v následujících týdnech. Spoustu stromů mi teprve přivezou," uvedl v pondělí prodejce, který má na starosti stromy provozního Pavla Ondráčka.

Mnoho zákazníků si podle něj však chodí i pro smrky nebo pro borovici černou. „Při výběru rozhoduje jak cena, tak i vzhled. Je to tak padesát na padesát," řekl muž, který bude v Břeclavi prodávat až do Štědrého dne.

Cena nabízených jehličnanů se pohybuje od dvou set padesáti korun až po patnáct stovek. Nejlevnější je smrk ztepilý. Nejdražší právě tolik poptávaná dánská jedle. Každoročně si ji kupuje i Břeclavanka Marcela Lindnerová. „Vánoce jsou prostě jednou ročně, takže vždycky při rozhodování nakonec vyhraje místo ceny vzhled stromu," přiznala Lindnerová.

Pokuta i chemie

Ještě před třemi lety si mohli zájemci koupit i levnější borovice z valtického polesí. Od té doby ale nejsou. „Na polesí Valtice se stromky letos opět prodávat nebudou, protože jich není v prořezávkách dostatek. Prodej tudíž nemá cenu vzhledem k tak malému počtu vhodných vánočních stromků zahajovat," objasnila mluvčí Lesů České republiky Eva Jouklová.

Ta zmínila, že na polesí založili plantáž vánočních stromků. „Předpokládáme, že budou k mání až zhruba za pět let," doplnila Jouklová.

Aby lesníci zabránili krádežím, dělají proti zlodějům opatření. „Posilujeme lesní stráže, které mohou na místě udělit blokovou pokutu až patnáct tisíc korun. Účinný je i chemický postřik," upozornil výrobně technický ředitel Lesů Václav Lidický na „voňavé" překvapení, které na zloděje čeká v teple.