„V Břeclavi začal svaz důchodců působit v roce 1990. Aktivity pro své vrstevníky jsme začali pořádat asi před dvanácti lety. Zájem je stálý, ať už jde o cyklistický výlet nebo putování po vlastech českých. Autobus vždy zaplníme," vypráví předsedkyně břeclavského klubu Jiřina Lhotská.

Spolu s Janem Krátkým přemýšlí zejména nad akcemi, které by mohly ostatní zaujmout. Šest set členů břeclavského klubu si tak může vybrat ze společenských střed, výletů po Břeclavsku, cyklistických výprav do přírody nebo přednášek. Kromě toho nabízí důchodcům i bezplatnou sociální a právní poradnu.

Aktivně žijí po celý rok. „Přes prázdniny si sice dáváme pauzu, ale už plánujeme zářijový výlet na Mikulovsko. Loni jsme zase prozkoumali Hustopečsko. Uchvátil nás kostel v Hustopečích, ale i Kurdějov nebo Diváky. Skrze výlety se snažíme ukázat, že je co objevovat i v našem blízkém okolí a nemusíme jezdit na Šumavu nebo do Tater. Navíc je to autobusem blízko a není potřeba moc peněz," vyjmenovává výhody Krátký.

Ten upozorňuje i na to, že se scházejí s místními politiky, aby jim přednesli své problémy a nápady. „Nebojíme se s nimi sejít a věci si vyříkat," stojí si za tím, že plané „brblání u piva" nic neřeší.

O svých aktivitách dávají vědět prostřednictvím kreslených plakátů na žlutém papíře. Ten aktuální přeje lidem hezké léto a dobrou náladu. Láká ale i na putování v září.

„Navštívíme státní archiv v Mikulově, kterým nás provede náš přítel a historik Emil Kordiovský, či věstonické muzeum. Lidé se těší i na jezera a malé obce a jejich památky," usmívají se oba.