Josef Ondráček, díky němuž kostel svatého Václava stojí, zde jako kněz působil více jak čtyřicet let. „Mezi farníky i obyvateli Břeclavi po úmrtí pana faráře rezonovala otázka, zda bychom se mu neměli za jeho dlouholetou činnost poděkovat a ocenit ji. Variant bylo hned několik. Mezi nimi i pojmenovat po otci ulici či most. Objevila se však také myšlenka nechat zbudovat pomník, které se farnost ujala a vedení města ji posvětilo,“ přiblížil pro Deník Rovnost nynější farář Pavel Römer.

Památník je vyrobený ze žuly a nacházet se bude přímo na prostranství u kostela. „Památník už je nyní na místě, ještě se upevňuje. Zabalený je však do neprůhledné fólie. Odhalíme ho skutečně až v sobotu. Mohu ale prozradit, že bude možné jej obcházet ze všech stran. Sloužit má zároveň také jako takové pietní místo v případě, že otci někdo bude chtít zapálit svíčku,“ uvedl Römer.

Společnost AVE zlikvidovala více jak dvě stě tisíc tun odpadu po tornádu.
200 tisíc tun odpadu po tornádu jsou pryč. Část slouží i k výrobě energie

Naznačovat má věže kostela, který i díky aktivitě faráře Ondráčka ve městě stojí. „Na jeho vzhledu mimochodem spolupracovali i lidé, kteří se podíleli právě na návrhu kostela. Samotný památník pak zhotovuje břeclavské Kamenictví Čech,“ informoval farář Römer.

Redakce Deníku Rovnost navštívila na Břeclavsku obec se zajímavou historií a kouzelnou přírodou okolo.
Fotohádanka: Poznáte na snímcích obec z jihu Moravy? Otestujte si svoje znalosti

Žulový monument uprostřed doplní lité červené sklo. „V něm se pak bude nacházet jakoby šlehající plamen. Symbolikou je, že přesně takový plamen dokázal pan farář v lidech zapálit a nadchnout je – ať už pro stavbu kostela, nebo pro cokoli jiného. Půjde o takový plamen života Josefa Ondráčka,“ prozradil Römer.

Vzpomínková akce odstartuje v sobotu od deseti hodin dopoledne. V půl jedenácté se v kostele bude konat mše svatá. Slavnostní odhalení Břeclavští naplánovali na patnáct minut před polednem. „Termín konání slavnosti jsme vybírali asi půl roku dopředu. Pan farář zemřel v době pandemie, v zimě, kdy nebylo možné se s ním v širším okruhu farníků rozloučit. Byly tehdy omezené počty účastníků bohoslužeb. Přišlo nám proto důležité, aby měli možnost si zavzpomínat všichni lidé, co pana Ondráčka znali a měli rádi. Pozvali jsme i kněze a kaplany, kteří zde působili. A také významné hosty jako je kardinál Dominik Duka či českobudějovický biskup Pavel Posád,“ sdělil farář Römer s tím, že slavnost s bohatým programem potrvá až do šesté hodiny večerní.