Podle břeclavského místostarosty Jaroslava Války (ČSSD) byl krok nutný. „Ohledně stavby nového azylového domu zůstává několik nevyjasněných věcí. Je potřeba vyřešit například dohodu s majitelem sousedního pozemku. Pokud nejsou podmínky zcela vyjasněné a je potřeba škrtat, děláme to v takových případech," sdělil Válka.

Předchozí vedení okresního města chtělo vybudovat nové zázemí pro sociálně slabé na místě současné stavby v ulici U Sýpek. K pokrytí nákladů ve výši 36 milionů korun měla pomoci dotace. Představitelé radnice se však nedohodli 
s majitelem sousedního pozemku. Toho původně o záměru neinformovali. Spor nakonec vyústil v odložení projektu. A u toho zůstane.

Odsunutí problému

Peníze tak bylo potřeba vložit alespoň do částečné opravy. „Město nám opravilo střechu, kterou zatékalo dovnitř a zajistilo opravu nefunkčního bojleru. Teď čekáme, kdy nám jej nainstalují. Máme za sebou i revizi komínu. Mohu říci, že město se o nezbytné věci, abychom přečkali zimu, postaralo," oznámila na adresu někdejších představitelů radnice vedoucí azylového domu Veronika Heklová.

V současné době je dům plně obsazený, nocležníka má každé z třiceti lůžek. Jaká bude budoucnost azylového domu, je zatím nejasné. Jisté je pouze odsunutí nové stavby. Ve hře však zůstává například stěhování do jiných prostor. To místostarosta Válka nevyloučil.

Na rozhodnutí je potřeba počkat, stoly nyní plní jiná témata. „Momentálně bych spekuloval. Nevím, jaké budou výsledky jednání. Třeba najdeme v majetku města budovu, kterou by stačilo opravit 
a bylo by to levnější, než stavět novou," uvedl Válka.

Opoziční zastupitel Richard Zemánek (KDU–ČSL) zmínil, že v minulosti byl jedním z plánů přesun sociální služby do budovy poblíž stanice republikových policistů. „Vše záleží na finančních možnostech. Za našeho působení jsme chtěli stavět novou budovu, protože na ni lze získat dotaci a město by to vyšlo levněji, než kdyby se jen za své pustilo do oprav někde jinde. Na to nejspíš dotace nebude," řekl Zemánek.

Škrt pro rok 2015 považuje za odsunutí problému do budoucna. Noví lidé v čele města osekávají investice kvůli výpadku příjmů a nárůstu nákladu v příštím roce.