Ten si ve středu dopoledne přišel sednout do horkého křesla městské knihovny. Ta už několik let pořádá akci nazvanou Starosti pana starosty.

„Otázky žáků mě moc nepřekvapily. Odpovídám na ně často, i když je pravda, že spíše dospělým. Trochu mě zarazilo, když se někdo ptal na volnočasové aktivity. Slouží tady pro to Dům dětí a mládeže. Ale chceme do budoucna třeba i u zámku vytvořit zónu pro mládež i důchodce,“ přiznal starosta, co pro něj bylo docela překvapením.

Téměř stovka deváťáků byla ze začátku nesmělá. Proto pár otázek položila knihovnice nebo ředitelé škol. Nejvíce se starosta nasmál, když zjistil, že je vlastně dárkem pro žáky ke Dni dětí, když mu knihovnice připomněla, že má doma ještě nevrácené knihy a pak, když se jej jeden ze žáků zeptal, zda se také chystá psát básně jako exstarosta Dymo Piškula.

„Nemyslím si, že na psaní básní je něco špatného. Tady byl problém jen v tom, že sbírka vyšla za peníze města,“ podotkl.

Mnohé žáky starosta potěšil zprávou, že se v nejbližší době chystá digitalizace břeclavského kina. „Získali jsme od ministerstva kultury dotaci. Nechceme totiž, abyste jezdili do multiplexů do Brna, když vám může naše kino nabídnout to samé. Díky digitalizaci tady budou totiž premiéry téměř stejně,“ netajil se a hned přidal i odpověď na otázku týkající se městského koupaliště.

„Jednáme teď s panem Janíkem, který má bazény v pronájmu. Pokud bychom totiž chtěli získat dotaci na opravu, musíme být nejen vlastníkem koupaliště, ale také jej provozovat. Ale chtěli bychom to vyřešit a nejlépe už v příštím roce s opravami začít,“ dodal další novinku, kterou se radnice v těchto dnech zabývá.

Další palčivou otázku, jež se točila kolem sportu ve městě, položil ředitel Základní školy Kupkova Igor Huleja. „Zajímalo by mě a určitě i sportovce, jak chce radnice podporovat sport. Teď se hodně mluví o hokeji, ale týká se to vlastně i fotbalu, atletů nebo veslařů,“ zajímalo jej.

Ryšavý opět zopakoval, že město chce podporovat hlavně mládežnický sport. A to přes jednotlivé kluby. „Co se týče hokeje, hledali jsme silného partnera. Toho jsme viděli ve firmě Passvilan, ale nakonec to dopadlo jinak. V nejbližší době se o hokej bude starat městská organizace Tereza,“ uvedl s tím, že osud hokeje dospělých je teď nejspíš v rukou lanžhotské firmy.

Mnohdy ještě ne patnáctileté žáky zajímalo i to, co považuje starosta za nejdůležitější, co už pro město udělal. „Těžko to mohu posoudit sám, to by měli obyvatelé Břeclavi. Snažíme se ale pracovat dobře,“ prozradil.