V lemu mezi cestou a vinicí strážci vyřezali nežádoucí keře a tím osamostatnili několik stromů. „Po posečení vegetace, vyhrabání a spálení vznikl pohledově velmi pěkný nástup na část Pálavy," zmínil Jiří Matuška ze Správy chráněné krajinné oblasti Pálava.

Strážci tak navázali na úsek, který upravili při loňské brigádě. „Navíc jsme si odskočili odstranit jednu nevhodnou hraniční tabuli do nedaleké přírodní památky," doplnil Matuška, který má pálavské strážce přírody na starosti.

Na deset bagrů a speciální těžké pásové techniky stále ještě brázdí dno Zámeckého rybníka v lednickém zámeckém parku. Areál opustí na konci března, kdy se do koryta vrátí voda.
VIDEO: Bagry budou u lednického minaretu tančit jen do konce března

Momentálně hledají nové členy. Snahou Správy chráněné krajinné oblasti Pálava je, aby v době největší návštěvnosti byli v nejexponovanějších územích, tedy na Děvíně a Tabulové alespoň dva členové stráže současně přes víkendové dny a v některé dny i večer nebo i přes noc.

Činnost stráže má mít zejména funkci informační a výchovnou, pouze v nevyhnutelných a silně konfliktních případech pak může i ukládat pokuty.