Trhat meruňky, višně nebo hrušky? To studenti na Břeclavsku rádi přenechají brigádníkům ze Slovenska. Raději jdou pracovat do restaurací nebo obchodních řetězců. Důvodem jsou hlavně peníze. Práci na poli nebo v sadu navíc mnozí z nich považují za podřadnou. Zemědělské firmy to řeší pomocnou sílou z východu.

Vedoucí sadů ve firmě Patria kobylí Michal Schovánek potvrdil, že pro studenty není práce v zemědělství lákadlem. „Důvodem jsou hlavně peníze. Navíc pro ně práce na poli nebo v sadě není tak atraktivní. Myslím si ale, že za to mohou i zemědělské fakulty, které studenty neženou do praxe. Navíc se mladým lidem dneska už nechce moc pracovat,“ popsal hlavní příčiny Schovánek.

Letos podle jeho slov očekávají jen poloviční úrody. „Díky tomu to myslím zvládneme. V hlavní sezóně ale potřebujeme i čtyři sta brigádníků. Důchodců, kteří jsou schopní tu práci zvládnout, máme jenom pár. Většinou se spoléháme na slovenské brigádníky, ale těch také ubývá. Také nevím, co s tím do budoucna udělá zavedení Eura na Slovensku. Navíc jsou problémy v legislativě. Je téměř nemožné dostat sem legálně brigádníky třeba z Ukrajiny. S podobnými problémy se potýká i Polsko,“ přiblížil Schovánek.

Zemědělské firmy navíc upřednostňují spíše brigádnické skupiny. „Hlásí se nám i jednotlivci. My ale dáváme přednost skupinám, které mají svého vedoucího. Jednotlivce totiž musíme přiřazovat k nějaké skupině. Ne vždycky se jim dá důvěřovat. Některé kvůli tomu musíme i odmítat,“ přiblížil.

Ředitel úřad páce v Břeclavi Lubomír Marko vidí hlavní problém nezájmu o práci v zemědělství v tom, že je placená podle výkonu. „Brigádníci dostávají výplatu podle nasbíraných kilogramů a to může být pro některé problém. Navíc mezi nimi není příliš populární lézt po stromech,“ myslí si Marko.

Studenti raději dávají přednost letním brigádám v jiných oborech. „Nabídky se točí hlavně kolem cestovního ruchu. Studenti tak mohou získat práci v restauracích, v turistických informačních centrech, v muzeu nebo na zámcích. Výjimkou nejsou ani pomocné práce na stavbách nebo v obchodech,“ vyjmenoval Marko.

Úřad práce v Břeclavi nabídky brigád pro studenty neeviduje. „Pokud nás ale osloví zaměstnavatel, můžeme mu na úřadě vyvěsit nabídku na krátkodobé zaměstnání. Zaměstnavatelé to ale obvykle řeší formou inzerátů,“ popsal. Studenti se ale přesto na letní brigády na úřadu ptají.

Jedním ze studentů, kteří také uvažují o letní brigádě, je i Petr Vlasák z Břeclavi. „Už třetím rokem budu v Břeclavi u zámku obsluhovat za barem. Do zemědělství se určitě nechystám. Pracoval jsem tam v patnácti letech a nakonec jsem dostal málo peněz. Nelíbilo se mi ani podivné zacházení s lidmi. Do zemědělství se hlásí hlavně patnáctiletí nebo šestnáctiletí, kteří jinde najdou práci jen těžko. Hodně lidí jezdí sbírat ovoce do zahraničí,“ popsal student své zkušenosti.