>

 

„Žádost opokácení bříz podala na obecní úřad dcera pana Petráska Zina Stohanzlová. Důvodem bylo to, že její syn Adam je těžký alergik a břízy se nacházejí hned vsousedství jejich domu,“ popsal starosta Bořetic Václav Surman.

Podle jeho slov by se ale zpřípadu mohl stát nebezpečný precedens. „Ozývají se nám další alergici, kterým vadí některé stromy. Kvůli tomu ale přece nevykácíme celou alej. Myslím si, že by se to mělo řešit spíš tak, že se bude chlapec bránit vůči pylu například rouškou nebo pračkou vzduchu, a ne že se budou kácet stromy,“ vyslovil se starosta.

Stromy vysadil Jiří Šebesta, kterého jejich pokácení rozčílilo. „Problém je vtom, že rodina pana Petráska dělá zchlapce hypochondra. Jeho matka je jako zdravotní sestra až moc úzkostlivá. Adamovi nic nedovolí. Je to celé nesmysl. Vokolí jsou další stromy a ty mu nevadí,“ popsal Šebesta.

Největší bříza, kterou má Jiří Šebesta na své předzahrádce, ale kácení unikla. „Řekl jsem, že když ji pokácejí, nebudu se už onic na obecním pozemku starat. Mrzí mě, že se ostromech, které jsem vysadil, rozhoduje beze mě,“řekl.

Sousedka Jana Procházková se ale chlapce zastává. „Když břízy kvetly, byl pyl úplně všude. Otevřeným oknem se dostal ido domu. Chlapci to vadilo vždycky, a čím je starší, tím se to zhoršuje,“ potvrdila.

Václav Petrásek slíbil, že pokácené stromy nahradí jinými, které nejsou hypoalergenní. „Nechám je vysázet na jiném místě. Na tom původním chce totiž majitel pozemku začít stavět. Navíc je tam ochranné pásmo plynovodu. Za dobu svého starostování jsem nechal vysázet stovky stromů,“ vyjádřil se kcitlivému tématu bývalý starosta.