DISKUTUJTE DOLE POD ČLÁNKEM

Jeho odvolání pro mne bylo jedním z nejtěžších životních rozhodnutí. To jsou slova premiéra Mirka Topolánka, který včera oficiálně sesadil z funkce ministra zdravotnictví brněnského lékaře a politika Tomáše Julínka. Julínkovi odpůrci na jihu Moravy mohou přitom slavit hned dvakrát. Krajský hejtman Michal Hašek totiž potvrdil, že k prvnímu únoru zruší i poplatky v krajských nemocnicích, které ministr zavedl.

Proč se premiér rozhodl vyměnit zrovna Julínka, není jasné. Včera totiž ministrovi před všemi poděkoval. „Jako vůbec první český ministr zdravotnictví dokázal připravit a prosadit nutné a někdy i nepopulární změny v rezortu. Díky jeho práci je dnes zdravotní péče u nás dostupnější a solidárnější,“ upozornil Topolánek.

Julínek musí vládu opustit příští pátek. Své odvolání ale komentovat nechtěl. Včera na telefony ani textové zprávy nereagoval. „Nebudeme zatím nic komentovat. Změny ve vládě projednáme na tiskové konferenci,“ oznámil za něj jeho mluvčí Tomáš Cikrt.

Na místo odvolaného Julínka, který dále zůstává senátorem za Brno, přicházejí v úvahu hned tři kandidáti z občanské demokratické strany. Favoritkou zůstává pražská senátorka Daniela Filipiová, bez šance nejsou ani europoslanec Milan Cabrnoch a Julínkův náměstek Marek Šnajdr. Topolánek je zatím tajuplný. „Jména se včas dozvíte,“ uvedl po včerejším jednání vlády premiér, který kromě Julínka odvolal i ministra dopravy Aleše Řebíčka a ministryni pro lidská práva Džamilu Stehlíkovou. Kromě toho odstoupil i místopředseda vlády a ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek.

Popularita ministra Julínka za poslední rok v Brně klesla. Ministr se dostal do sporů s vedením města a kraje, když přesunul traumacentrum z Úrazové nemocnice do Bohunic. „Byl to dlouholetý osobní spor. Julínek nedokázal za celou dobu vysvětlit reformu zdravotnictví. A to ani lidem, ani odborníkům,“ myslí si brněnský primátor Roman Onderka.

Podle jihomoravského hejtmana Michala Haška jsou důvody pro odvolání Julínka jasné. „Ministr doplatil na svůj ideologický pohled na zdravotnictví, ať jde o úrazovku nebo poplatky. Nedokázal přijmout jiné názory. Kvůli jeho špatné komunikaci s opozicí i koalicí ODS prohrála volby,“ uvedl Hašek.

Končí i poplatky

Jihomoravský hejtman Hašek poslední týdny hodně bojoval za zrušení Julínkových regulačních poplatků. Včera potvrdil, že je v krajských nemocnicích zruší k prvnímu únoru. „Podrobnosti zveřejníme až po pátečním brněnském jednání asociace krajů. V zásadě ale předpokládáme, že budeme lidem poplatky platit formou darovací smlouvy. Tak, jak to funguje ve Středočeském kraji,“ objasnil Hašek.

Brněnské nemocnice se konkurence těch krajských příliš nebojí. Ve městě totiž není ani jedna, kterou spravuje Jihomoravský kraj.

„Předpokládáme, že lidé jen těžko začnou jezdit najednou do Ivančic nebo Břeclavi, kde krajské nemocnice jsou. Ušetřené peníze za poplatek by procestovali. Proplácení poplatků krajským úřadem by se nás proto nemělo nijak dotknout,“ uvedl ředitel Fakultní nemocnice u svaté Anny Petr Koška.