„První místo jsem na soutěži získal i před dvěma lety s podobným formátem fotky. Říkám tomu triptychy, protože v nich manipuluju s obrazem ve třech pohledech. Baví mě na tom to, že lze do fotky vložit mikropříběh. Můj nápad to ale není, s takovouto konceptuální fotkou přišel slovenský Američan Duane Michals. Loni jsem se na soutěž nestihl přihlásit, letos už jsem to ale nepodcenil. A mělo to význam," usmívá se Bruchter, kterého fotografování živí už od osmdesátých let.

Kromě fotografických experimentů a montáží na začátku své kariéry, k nimž se nyní vrací, se několik let věnoval ženským aktům a krajině. „Teď už úplně vyhraněné téma nemám. V posledních letech to byly krajiny, hlavně na Břeclavsku a Hodonínsku. Vše už jsem ale v těchto místech nafotil," vypráví.

Inspirací k návratu ke krajině se tak stala cesta do Švédska. „Balt mi učaroval. Zatímco většina jezdí na jih, já vidím svou budoucnost v severu. Od moře je krásné světlo a pro můj oblíbený minimalismus je to ideální prostředí. Navíc pestré, během chvilky se tam vystřídá hned několik druhů světla a počasí. Od slunce přes mraky po déšť a bouřky," vyznává se ceněný fotograf.

Na 33. ročníku Národní soutěže amatérské fotografie zvítězil v kategorii stylizované fotografie břeclavský umělec Milan Bruchter.Začal až po vojně

Bruchter začal podle svých slov s objektivy a clonami už před třiceti lety, kdy vstoupil do břeclavského fotoklubu. „Ke všemu mě přivedly legendy břeclavské fotky Bedřich Stiegler a Pepa Botek. Většina začíná v mládí, já se k fotkám ale dostal až po vojně. Pak jsem se tím začal živit, fotil jsem pro Okresní kulturní středisko v Břeclavi. Kromě práce jsem ale dělal i své vlastní věci. Po převratu jsme tak rozjeli vlastní fotoateliér a docela se dařilo. Vystavovali jsme doma i za hranicemi, třeba v Itálii či Rakousku. Poté, co jsme nainvestovali hromadu peněz do analogové techniky, ale přišel digitální boom a podnikání krachlo," vzpomíná.

I tak jej ale fotografování neomrzelo. Přesvědčit se o tom budou moct i návštěvníci podzimní společné výstavy Sdružení břeclavských výtvarníků, kteří svými díly opět zaplní jednu z hal bývalého cukrovaru.

Nebudou chybět ani snímky Milana Bruchtera. „Vítězná fotografie teď visí na výstavě ve Svitavách, kde jsem si v sobotu převzal cenu za první místo. Je to už její čtvrtá cena. Mám z toho ale radost, jde o jednu z nejvyšších domácích fotosoutěží. A to, jestli se tam sejdou amatéři, nebo profesionálové, neřeším. Někdy totiž amatér udělá lepší fotku než profesionál, ten se zase mnohdy chlubí i podprůměrným snímkem. Stále totiž platí, že existují jen tři druhy fotek. Vynikající, dobrá a špatná, ostatní třídění je nepodstatné," uzavírá úspěšný umělec.