Téměř patnáct stovek dioptrických brýlí se hromadí ve sborovně břeclavské obchodní akademie. Zanedlouho už poputují letadlem do chudobné Středoafrické republiky, kde mají pomáhat lidem se zrakovými vadami. Studenti břeclavské školy se totiž zapojili do projektu Brýle pro Afriku, který pořádá nadace Siriri.

„Už dřív jsme se studenty přemýšleli, že bychom mohli udělat něco dobrého a užitečného. Vybrali jsme tento projekt, do kterého se nakonec zapojila celá škola. Každý buď přinesl brýle, obešel úřady a školy, nebo počítal. Studenti také vyrobili lepenkové krabice, do kterých mohou lidé brýle vhazovat,“ popisovala učitelka břeclavské obchodní akademie Vladana Šedá, která má projekt na starosti.

Studenti použité brýle pro děti i dospělé oficiálně sbírali do neděle desátého února. Kvůli obrovskému zájmu lidí ale museli sbírku prodloužit až do pátku patnáctého února. „Staré brýle má doma skoro každý, ať už své vlastní nebo po rodičích. V Africe nejde o parádu, ale o užitečnost. Proto je úplně jedno, jestli jsou to brýle kostěné nebo plastové,“ snažila se přiblížit Šedá.

Jednu krabici nechali studenti na břeclavské radnici, další u vchodu do školy. „Požádali jsme také další školy a obecní úřady okolních obcí o podobnou sbírku. Teď už je jenom otázka, jak obří krabice dopravíme do Prahy,“ smála se příjemným starostem Šedá.

Každý ze školy se zapojil, jak jen mohl. „Sbírka je určitě hodně prospěšná a užitečná. Já sama jsem sice brýle nepřinesla, ale snažím se pomáhat aspoň s počítáním, tříděním a balením brýlí do krabic,“ řekla šestnáctiletá Denisa Pavlíková, která chodí do prvního ročníku obchodní akademie.

Studenti chtějí do konce února brýle dopravit do centra Siriri v Praze, kde je prohlédnou a označí zkušení optikové. „Až všechny brýle přeměří, vyčistí a zabalí, budou konečně připraveny k transportu do Sředoafrické republiky do Bangui. Tam je středisko, kde mají lékaře a další optiky. Ti pak budou brýle vydávat lidem,“ sdělila Vladana Šedá.

Podle ředitele organizace Siriri Pavla Poly je potřeba dioptrických brýlí ve Středoafrické republice více než akutní. „Spolupracujeme s Marcelem Drlíkem, který jako lékař vAfrice pracoval. Od něj jsme se dozvěděli, jak bídné to se zdravotní péčí, oční nevyjímaje, v Africe je,“ uvedl Pola. „Zatím jsme tam poslali jeden balík, kde bylo asi sedm set brýlí. Ne všechny, které dostaneme, totiž projdou kontrolou. Některé jsou speciální pro zvláštní typy očních vad,“ vysvětlil.