Máte rádi netradiční živou hudbu? A bicí nástroje zvlášť? Pak vám rozhodně udělá radost koncert Pavla Fajta, který v sobotu přijede ovlažit břeclavský klub Piksla se svým projektem Drumtrek II. Nezapomenutelný koncert by měl začít po osmé hodině večer.

Pavel Fajt je výrazná osobnost české hudební scény, zejména té alternativně zaměřené. Navíc je spojený s Moravou, protože pochází z Brna a řadu let přispíval k rozvíjení tamní kultury v hudebním i divadelním světě. Ve svých čtyřiapadesáti letech je Fajt neustále při chuti a spolupracuje na několika projektech naráz. Jeho umělecká hyperaktivita má neuvěřitelně pestrou minulost.

Bubnovat Fajt začal už při studiích na Vysokém učení technickém v Brně. Brzy začal spolupracovat s folkovými hudebníky, z nichž vynikají hlavně jména jako Vašek Koubek či Iva Bittová. S ní vystupoval nejdříve v duu, kdy Bittová zpívala a hrála na housle svou směs folku a world music, poté v triu jako Kolektiv. Z toho se vyvinula skupina Dunaj, zásadní pilíř brněnské hudební scény přelomu osmdesátých a devadesátých let.

Scénická hudba

Po revolučním otevření hranic se Fajt vydal okouzlit zahraničí, výpis jeho úspěchů a originálních nahrávek by byl značně vyčerpávající. Důležitá jména s Fajtem spojená však sahají od již zmíněné Bittové přes kytaristu Mikoláše Chadimu, klávesistu Romana Holého, japonskou zpěvačku Yumiko Ishijima, členku Jakutského národního divadla Stepanidou Boris až třeba po břeclavského drum´n´bassového DJe Sayka.

Jako autor scénické hudby je Pavel Fajt rovněž napojený na divadlo. Od roku 1980 spolupracoval s Divadlem Husa na provázku, skládá však i pro pražské scény, jako je Divadlo Komedie či Damůza. Nelze taky opomenout jeho vlastní hudební projekt Slet bubeníků, který od roku 2001 pravidelně pořádá jako unikátní turné vybraných bubeníků po republice. Stejnou dobu jezdí Fajt po klubech i se svým sólovým vystoupením Drumtrek. Právě s jeho nástupcem Drumtrek II se představí v sobotu v Břeclavi.

Hudebně se Fajt díky letitým zkušenostem a svému širokému žánrovému rozkročení dokáže ihned adaptovat na jakýkoliv hudební podnět. Většinou koncertuje v naprostém obklopení bubny, činely, perkusemi z různých koutů světa a speciálními nástroji, které vznikly v jeho mysli.

Mezi ně patří i dva akustické kruhy vypletené strunami napojenými na speciální zvukovou aparaturu se zkreslujícími zvukovými efekty. Onen kovový elektrofonický nástroj ve tvaru kruhu by měl být vidět a slyšet i zítra v Piksle.

Na Pavlu Fajtovi mě nejvíce fascinuje jeho energie, s níž realizuje své další a další originální nápady. Ve středu jsem měl to štěstí vidět divadelní představení NoD Qouijote, kde hraje s Davidem Prachařem. Po vzoru legendárního snílkovského rytíře si Fajt vymyslel speciálně postaveného koně ze dřeva a bicích nástrojů, na němž sedí a hudebně doprovází inscenaci s kytaristou Joe Karafiátem. Pouhá Fajtova přítomnost na pódiu člověku vytvoří zážitek. V sobotu si tak rád zajdu pro další.

PETR VLASÁK (Autor je z Břeclavi a zabývá se kulturou, zejména pak hudbou a filmy)