Například na Břeclavsku Lichtenštejnové požadují zámky Lednice a Valtice, stejně tak lesy a půdu. „Jedná se o zásadní věc, u které nemusí být rozhodnutí jednoznačné. Vše se zatím dovídáme pouze zprostředkovaně. Ani jako dlouholetý starosta obce jsem nikdy neměl možnost o navrácení majetků mluvit přímo s někým z rodiny Lichtenštejnů,“ okomentoval starosta Lednice Libor Kabát.

Žaloba dorazila na konci prosince i na soud ve Vyškově. „Má několik set stran a je podaná pouze písemně, takže konkrétní nemovitosti zatím není možné specifikovat. Bude jich ale určitě víc, žalovaných je osm,“ odtušil předseda okresního soudu ve Vyškově Aleš Vylam.

Podle informací Deníku Rovnost se jedná například o bučovický zámek. Potvrdil to mluvčí Nadace knížete z Lichtenštejna pro Českou republiku Michal Růžička.

Termín přelíčení předseda soudu Vylam zatím nezná. „Dřív než v dubnu to ale nebude,“ naznačil.

Parkoviště u Hokejových hal dětí a mládeže v Brně je dočasně uzavřené.
Parkování u hal? Nejdřív za poplatek, nyní vůbec. Vjezd blokují betonové kvádry

V Brně v žalobě figuruje jen malá lesní parcela, zbylé historické pozemky Lichtenštejnové vynechali. Jsou totiž ve vlastnictví Mendelovy univerzity v Brně. „Ani na Brněnsku v žalobě nenajdeme žádné významné budovy. Zámek Pozořice je v soukromém vlastnictví a rodovou hrobku ve Vranově u Brna vlastní církev. Žaloba tak zahrnuje lesy a pole, které drží stát,“ popsal Růžička.

Také k hodonínskému soudu už dorazila žaloba, kde nadace kromě Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových a Státního pozemkového úřadu žaluje také Lesy České republiky, Povodí Moravy, Správu železniční dopravní cesty i Vojenské lesy a statky. „Konkrétní požadavky nemůžeme specifikovat, jedná se totiž o stovky pozemků,“ konstatoval mluvčí okresního soudu v Hodoníně Petr Motyčka.

Naopak se nadace nebude soudit kvůli nemovitostem římskokatolické církve. Například na Břeclavsku se jedná o faru v Lednici nebo ornou půdu ve Valticích.

Nadace nežádá ani nemovitosti ve vlastnictví Konventu Hospitálského řádu svatého Jana z Boha – Konvent Milosrdných bratří, který se nachází ve Valticích. V žalobě nefigurují ani nemovitosti o celkové rozloze zhruba padesáti hektarů, které jsou v současnosti v majetku Mendelovy univerzity v Brně. „Jedná se o pole, vinice, ovocné sady a také budovu zahradnické fakulty,“ upřesnil Růžička. Dodal, že žaloba se vyhnula rovněž zámku v Břeclavi, jehož vlastníkem je město. Co se týká Znojemska, podle okresního soudu ve Znojmě Lichtenštejnové v regionu žádný majetek nepožadují. Doposud žádnou žalobu dosud neevidují ani na blanenském soudu.

Saunový svět postaví v Břeclavi v areálu koupaliště. Vizualizace.
Slouží lidem vs. Nikdo ho nevyužije. Nově otevřený saunový svět rozděluje město

Soudní žaloby
· Žaloby navazují na předžalobní výzvy, kterými nadace vyzvala stát k vydání všech nemovitostí, jež zabavil jejich vlastníkovi Františku Josefu II. a od té doby je užívá.
· O majetek Lichtenštejni přišli na základě Benešových dekretů.
· Čeští úředníci tvrdí, že se kníže František Josef II. prohlásil za Němce. Rod toto obvinění odmítá.
· Nadace se soudním sporům s Českem chtěla vyhnout. Podle nového občanského zákoníku byl však 31. prosinec 2018 posledním dnem, kdy bylo možné soudně se domáhat zabaveného majetku.
· K žalobám nadace se připojil kníže Hans Adam II.