„Přístupová listina, kterou osobně podepsal korunní princ Jigme Bista, dorazila právě v těchto dnech do Hustopečí. Korunní princ se v ní zavazuje zřídit na svém území Burčákovou misijní stanici, učit své obyvatele pít burčák a dodržovat vinařské zvyky,“ potvrdil hustopečský radní a divadelník v jedné osobě Zbyněk Háder.

Patronem Burčákové misijní stanice, kterou musí oficiálně schválit zasedání Burčákové Unie v příštím roce, je Tomáš Teplý. Právě on se s korunním princem setkal při svých cestách po Himalájích a nadchnul ho pro myšlenku vstupu do Unie.

„Další velkým úspěchem, který vejde jistě do historie, je i to, že díky Burčákové Unii mají nyní nepálští buddhističtí mniši ve svém slovníku nové slovo – burčák. Je to po slově robot teprve druhé české slovo, které se probojovalo do mezinárodního slovníku. A může za to právě Burčáková Unie,“ vyzvedl Háder nečekaný přínos recesistického spolku.

Zapomenuté království Upper Mustang je jedním z mála míst v Himálajském regionu, který byl schopen si udržet tradiční tibetskou kulturu neposkvrněnou. Severonepálská enkláva totiž leží na hranici s Tibetem, což vysvětluje jednak její kulturní orientaci na tibetský buddhismus, ale především její odlehlost, která ji vždy ochraňovala od cizích vlivů.

Po čínské invazi do Tibetu v padesátých letech si zde tibetští odpůrci vytvořili základny pro své operace. Čína pak v roce 1960 uzavřela tibetské hranice a donutila nepálskou vládu oficiálně izolovat celou enklávu od ostatních území Nepálu. Teprve v roce 1991 nová vláda znovu otevřela toto území čítající asi pět tisíc šest set obyvatel, i když stále limituje počet návštěvníků na pouhých tisíc osob za rok.

Země leží v dešťovém stínu Himálají. Vlivem absence srážek tak musejí farmáři zachraňovat každou kapičku vody z okolních ledovců. Slovo Mustang v názvu království nemá nic společného ani s automobilem, ani s koněm stejného jména. Vyslovuje se Mú-stang a je pravděpodobně nepálskou zkomoleninou města Lo-Manthang, které je hlavním městem království. Místní obyvatelé, kteří si dodnes udrželi tradiční tibetskou kulturu, nazývají svou zem zemí Lo.