O recesistickém plakátu, jenž se objevil na Mikulovsku, informovala média minulý týden. Zpráva mířící k vinařům, že mohou získat dotaci na budky pro špačky, však stále vzbuzuje reakce.

Lidé z Česka nápad označují jako švejkovinu a drtivá většina z nich se nad vzkazem neznámého vtipálka baví.

„Vůbec netuším, kdo by to mohl mít na svědomí,“ řekl s úsměvem například vinař Petr Marcinčák.

Pěstitelé vinné révy pokládají odedávna špačky za úhlavního nepřítele. Stačí chvíle a ptáci sezobou značnou část úrody, která si vyžádala hodiny namáhavé práce. Ačkoliv proto zní ochrana špačků ze strany vinařů absurdně, Marcinčák už se s budkami ve vinicích setkal.

„Viděl jsem je v Maďarsku v oblasti Tokaj, kde to kolegové komentovali tak, že budky osídlily vosy a žádní ptáci v nich nakonec vůbec nebydleli. Nešlo o žádnou legraci. Jestli se nepletu, šlo asi o čtyři budky na hektar,“ vyprávěl Marcinčák. Recesista si střílí z nařízení představitelů Evropské unie, kteří chtějí poměry na Starém kontinentu co nejvíce sjednotit. Autor proto vymyslel titul Dotace 2012, na kterou je možné dosáhnout jen po splnění dvanácti podmínek.

„Z důvodů antidiskriminačních opatření musí být vinař proočkovaný a svéprávný,“ uvádí autor jeden z bodů.

Lidé recesi komentují jak na webových stránkách vytvořených nápaditým autorem, tak pod články, které se už v médiích objevily. „Některá opatření Evropské unie mohou vzbuzovat údiv, protože dostat všechno do jedné šablony na tak obrovském území, nemůže fungovat vždy stejně. Někde to pak musí vést do absurdna,“ řekl Marcinčák. Jiný vinař, Josef Valihrach z Krumvíře, se nad informací jen pousmál. Raději by přivítal návrhy, jak hrozny před nálety sta tisíců ptáků bezpečně ochránit. „Teplé budky? Taková věc snad nemůže přijít ani z Evropské Unie, beru ji čistě jako nadsázku. Budky stavět nebudeme,“ oznámil Valihrach.

Ne každý ale výzvu pojal s humorem, a tak autor už raději na webových stránkách vyvěsil informaci, že jde skutečně o recesi. K tématu se na internetu vyjádřila třeba čtenářka, která návrh teplých budek vidí jako pobuřující a pro vinaře urážlivý. „Všem, kteří se zasmáli, děkujeme. Ostatním přejeme více smyslu pro humor,“ stojí na stránkách s podpisem Tým teplé budky.¨

Výroky mířící z Bruselu, sídla čelních představitelů Evropské Unie, jsou pod palbou vtipálku téměř v každé zemi. Anekdoty o poměrech v unijních státech už dokonce vyšly i souhrnné v knize.

Kdo stojí za posledním vtípkem ve vinicích na Mikulovsku je ale stále záhadou. Vtipálek se představil pouze pseudonymem Jan Sturnus.

Jak se však autor skutečně jmenuje, vinaři netuší. Pravděpodobné pouze je, že jde o člověka, jenž pochází z břeclavského regionu. „Jestli je to někdo z kolegů, netuším. Třeba ještě uvidíme, odkud vítr vane,” dodal Marcinčák.