„Tato soutěž je určená pro studenty druhých a třetích ročníků,“ přiblížil učitel odborného výcviku v Břeclavi Stanislav Helešic.

Do regionálního kola Jihomoravského kraje se přihlásilo celkem devět odborných škol. Z Mikulova, Moravského Krumlova, dvě z Brna, Kyjova, Hustopečí, Znojma, Veselí nad Moravou a Břeclavi. „Kromě mikulovského gymnázia obsadily školy do soutěže vždy dvojici studentů,“ řekl.

Mezi sebou se tak utkala sedmnáctka učňů. Jejich úkolem bylo ukázat zručnost v oboru, kterému se rozhodli vyučit. „Studenti obou ročníků by měli umět číst v dokumentaci, být zruční a samostatní,“ uvedl učitel Stanislav Pazdera, který doprovázel své studenty z Brna.

Studenty hodnotila tříčlenná komise složená z učitelů z břeclavské i přizvané školy. „Z hostujících škol jsme vylosovali hlavního rozhodčího. Navíc zde na studenty dohlíží takzvaný supervizor,“ popsal Helešic. Toho si škola Edvarda Beneše pozvala z břeclavské firmy Alcaplast.

A co všechno komise u studentů hodnotí? Hlavně preciznost a rychlost. Soutěžící totiž musejí zvládnout výrobu zadané součástky za určitou dobu. „Délka trvání praktické části je šest hodin,“ uvedl Helešic.

Vedle toho se ale komisaři dívali i na to, zda studenti dodržují bezpečnost práce. „Důležitá je například pracovní obuv. Může se stát, že studentovi na nohu spadne některý z ostrých nástrojů a dojde k úrazu. Pokud bude mít na nohou nesprávnou obuv, nemusí mu pojišťovna nehodu proplatit,“ tvrdil břeclavský učitel.

Svou školu přijel reprezentovat například Michal Polachovič, student odborného učiliště ve Veselí nad Moravou. „Snad to za ten stanovený čas zvládnu,“ doufal budoucí zámečník.

Podobně se zamyslel také jeho soupeř Lukáš Burián z Brna. „Zatím to vypadá, že úkol, který jsem dostal, bych měl stihnout,“ mínil.

Svá želízka v ohni měla také břeclavská škola „Naděje jsme vložili do Jana Švece a Stanislava Sítka,“ informoval Helešic.

Po tři sta šedesáti minutách bylo vše rozhodnuté. Třetí místo obsadil Vojtěch Brdičko ze znojemské školy. Druhým místem se může chlubit Radek Vacek studující na škole v Brně – Bosonohách. První místo patří Milanu Polickému z Moravského Krumlova.

Dva nejlepší zámečníci postoupí do celostátního kola soutěže České ručičky, jejímž vyhlašovatelem je Jihomoravský kraj. Odborné dovednosti vítězů posledního klání budou oceněné na slavnostním vyhlášení. To se bude konat v červnu v brněnském divadle Reduta.