Jestliže někdo jednou sepíše příběh o převodu městské nemocnice v Hustopečích, k datu 18. června nejspíš udělá závěrečnou tečku. Hustopečská starostka Hana Potměšilová (Sdružení nestraníků) je přesvědčená, že čtvrteční zasedání zastupitelstva se stane posledním, při němž se ve městě bude jednat o převodu nemocnice pod křídla kraje. Padnout má konečné Ano.

Už nyní je ale jasné, že někteří opoziční zastupitelé vznesou řadu otázek. Patří mezi ně například Libor Sadílek (ODS). „Materiály zatím nemám nastudované, dostal jsem je teprve nedávno. Předem nás 
s nimi nikdo neseznámil. Smlouvy nebudou po právní stránce nic jednoduchého. Čemu nebudeme s kolegy rozumět, na to se zeptáme ve čtvrtek," sdělil Sadílek.

Zajímat se hodlá především o pokrytí závazků a pohledávek, a tedy konečného stavu účtu. Ačkoliv občanští demokraté hledají společnou řeč 
s koalicí jen stěží, Sadílek je přesvědčený, že vedení potřebný počet hlasů získá. Přesto očekává delší diskuzi. „Mělo by to tak být. Pokud ne, jako zastupitelé bychom neplnili svoji roli. Nemyslím si totiž, že všichni máme potřebné právní a obchodní povědomí, abychom se ptát nemuseli," doplnil Sadílek.

Převádí i telefony

Zádrhel by mohl nastat jedině tehdy, pakliže by se členové koalice názorově rozešli. To ale starostka Potměšilová nepředpokládá. „Naši zastupitelé jsou dostatečně informovaní, aby věděli, co dlouhodobě řešíme. Mohu říct, že je také jejich přesvědčením, aby nemocnice spadala pod Jihomoravský kraj. Vím, že pro převod ruku zvednou," oznámila první žena Hustopečí.

Vedení města v uplynulých týdnech a měsících ladilo dokumenty potřebné k převodu. Starostka Potměšilová tvrdí, že vše je připravené. Včetně účetních seznamů. „Ladili jsme už i poslední detaily jako převody telefonních čísel. Dotahujeme to, o co se snažíme celé měsíce," reagovala Potměšilová.

Nezastírá, že si výrazně oddechne. Starost, co se ztrátovou nemocnicí, se táhne už druhým volebním obdobím. „Uleví se mi, stejně jako lidem v nemocnici a na úřadě. Nebylo týdne, kdy nebylo jednání o všem možném," doplnila starostka.

Krajské zastupitelstvo bude o stejném tématu hlasovat 
o týden později. Je pravděpodobné, že souhlas padne i tam. Pacient, který do nemocnice 
v Hustopečích vstoupí prvního července, se tak ocitne v krajském zařízení. „Zatím budu k tématu zdrženlivý, protože jsme ho ještě neprobrali v klubu. Kolegové se tím zabývají detailně, proto si nejprve vyslechnu jejich názory," zmínil před jednáním Rostislav Koštial, krajský zastupitelem za opoziční ODS a starosta Mikulova.

Předchozí představitelé Hustopečí původně hledali pro nemocnici investora. Nenašli. Nakonec proto začala jednání s tehdy odmítaným krajem. Důvodem změn se stala přílišná ekonomická zátěž, která stála městskou pokladnu miliony korun. V posledním období se problémy s penězi promítly do vyplácení mezd, což se neobešlo bez úvěru.