Obec nemá peníze, a když je možnost nějaké získat, nechceme je. Přitom nemáme opravené silnice a jsou tu potřeba další věci. Takový je názor Vlastimila Veverky z Bulhar, kterému se nelíbí, že tamní zastupitelé nechtějí dát zelenou výstavbě sluneční elektrárny. Muž argumentuje tím, že firmy, které s nabídkami přišly, slibují pravidelný mnohaletý přísun peněz do obecní pokladny.

„Prachy se jim vyloženě nabízí. Jedna firma třeba chtěla obci platit ročně půl milionu korun po dobu dvaceti let, když bude moci postavit solární elektrárnu,“ podotkl Veverka. Jak říká, mnozí zastupitelé ani nejsou schopni zdůvodnit, proč se o solární energii v katastru Bulhar vůbec nechtějí bavit.

Poslední tři firmy projevily o pozemky k takovému využití zájem na pondělním zasedání obecního zastupitelstva. Jejich zástupci ale odešli opět s nepořízenou. Představitelé obce většinou zamítavých hlasů rozhodli o tom, že komerčnímu využití solární energie v Bulharech na dlouhou dobu odzvonilo.

„Zastupitelé to zkrátka bez udání důvodu nechtějí. Dalo by se to přirovnat k malému dítěti, které říká ne a ne a ne,“ poznamenal starosta Bulhar Pavel Lebloch, který takové smýšlení nechápe.

„Zastupitelé tvrdí, že sem nic takového nepatří a podobně. Je to marná snaha vysvětlovat jim, že se tím dá zalepit díra v pokladně,“ poukázal Lebloch.

Schvalovacím procesem zatím putuje dál nově koncipovaný územní plán, v němž zastupitelé usnesením z loňského dvacátého října stanovili, že do něj nebudou navrhovat plochy určené k výstavbě solárních elektráren.

Starosta podotýká, že pokud by obec kývla například na nabídku jedné firmy, která do obecního rozpočtu garantovala přísun šesti set tisíc korun ročně, dala by se vyřešit spousta věcí. „Obec by tím třeba pokryla náklady na školství. Platíme základní škole v Lednici a mateřskou školu. To znamená, že bychom si tím trochu uvolnili ruce na další rozvoj, ať už sportovní, zeleně a další,“ nastínil Lebloch.

Starosta je toho názoru, že důvodem pro takové chování může být osobní závist. „Když se pozemek začlení do plochy k takovému využití, tak hned stoupá na ceně. Někteří zastupitelé se asi přes to nemohou přenést, že zrovna oni nejsou majiteli takové parcely,“ myslí si.

A jak zdůvodňují svůj postoj někteří zastupitelé? Jeden z nich, Antonín Osička, se k věci nechtěl příliš vyjadřovat. Podle něj nebyly nabídky investorů pro obec až tak lukrativní. „Znám některé zemědělce, kteří už na takové podnikatele doplatili,“ uvedl.

Jeho syn Jiří Osička, který rovněž sedí v zastupitelstvu, dodal, že solární panely nepůsobí nijak hezky. „Jsou to takové příšery. Vypadá to jako na poušti a ničí krajinný ráz,“ zdůvodnil svůj zamítavý postoj. Lokality, o které se investoři zajímali, navíc podle něj byly v místech, kde by solární panely lidem v okolí vadily.