Tradiční vinařský dům v Bulharech je jedinou památkou na Břeclavsku, která se dostala na seznam těch nejohroženějších v republice. Venkovskou usedlost, která je už delší dobu v havarijním stavu, vlastní soukromník.

„V majetku obce dům nikdy nebyl. O jeho stav se už několikrát zajímali památkáři. Nařídili jeho zabezpečení a majitelka dostala pokutu. S budovou se ale stále nic neděje,“ popsal kritickou situaci usedlosti, která je chráněnou památkou už devatenáct let, starosta Bulhar Pavel Lebloch.

Dům s popisným číslem sto osmdesát patří podle všech dokumentů Valerii Černé. „Majitelkou budovy jsem už jen papírově. Skutečným majitelem je Aleš Caska, na kterého dům zatím jen není přepsaný,“ vyjádřila se Černá.

Caska se k domu s prostornou valeně klenutou lisovnou v přízemí a s bytem v patře hlásí. „Koupili jsme ho k výrobě a skladování vína a také jako ubytování. Aby měla oprava nějaký smysl, stála by dva nebo tři miliony. Existují dotační fondy, ale není jednoduché peníze získat,“ vyjádřil se Caska. Podle něj situaci komplikuje nedořešený převod. „Potom bude možné s tím něco udělat. Doufám, že dům ještě půjde zachránit,“ řekl.

Část štítu je ale zřícená. „Už teď je dům natolik zdevastovaný, že náklady na opravu budou obrovské. Lidé z Bulhar mluví o tom, že majitelé chtějí budovu nechat spadnout a využít ji jen jako stavební místo. Majitelům jsme uložili desetitisícovou pokutu za to, že se o památku nestarají. Slíbili, že se polepší. Od té doby uplynul už rok a nic. Majitelka nechala udělal statický projekt, ale to je zatím vše,“ uvedla Pavla Chládková z oddělení památkové péče břeclavské radnice.

Jak dodala, na vinařský dům se vztahuje ochrana podle památkového zákona. „Vlastník je povinný se o budovu starat. Už jsme uplatnili všechny kroky a případ předali stavebnímu úřadu. Řeší to také náš právník,“ uvedla Chládková.

Problémem je ovšem i zastaralý zákon o ochraně památek. Podle něj je fyzické osobě možné uložit pokutu jen ve výši deseti tisíc, právnické sto tisíc korun. Při opakované pokutě se částka nezvyšuje.