Hektolitry vína potečou pandemii navzdory. Vinobraní ve Velkých Pavlovicích na Břeclavsku se uskuteční 18. a 19. září i přes koronavirová opatření. A nabídne vše, na co jsou návštěvníci zvyklí. „Letos nám předvede divadelní představení spolek Kašpar, který má v repertoáru například Slovácko sa nesúdí. K popíjení vína, kterého bude několik desítek druhů, pak zahrají Yo Yo Band a Argema,“ informoval velkopavlovický starosta Petr Hasil.

Na návštěvníky dále bude čekat řemeslný jarmark s ukázkami lidových řemesel, lunapark s kolotoči, exkurze do vinařských firem a sklepů, projížďky v koňských bryčkách či silničním vláčkem a další.

Tradiční Burčákové slavnosti v Hustopečích na Břeclavsku se naopak letos nekonají. Oblíbenou jihomoravskou akci zhatil koronavirus a s ním spojené omezení počtu lidí na jednom místě. „S přáteli jsme tam pravidelně jezdili připravit křest ohněm naším mozkovým buňkám, takže jo, mrzí mě to. Budeme si muset najít jinou akci,“ svěřil se Jakub Sauer z Brna.

Organizátoři slavností se však pokusili lidem vyjít alespoň částečně vstříc a mezeru po burčákových hodech zacelit akcí Hustopeče se baví. „Tato událost běžně trvá jeden den. Tentokrát jsme ji natáhli na více než týden. Od 2. října do 10. října se na různých místech ve městě uskuteční divadlo nebo zahraje cimbálovka. Nějaký ten burčák také bude. Ale pouze z našich zdrojů,“ uvedla hustopečská starostka Hana Potměšilová.