Burčáková unie je nezávislý státní útvar spojující obce a města, které mají kladný vztah ktomuto moku. Nevinařské obce přijímala do svých řad poprvé loni. Letos se jejími členy staly Hustopeče nad Bečvou a Dobruška.

Zvinařských míst se letos ucházelo o vstup do unie slovutné město Klobouky u Brna, obec Diváky a slovenská obec Kopčany. Pozvednutím číší sburčákem souhlasilo se vstupem nových členů všech osmadvacet dosavadních. Jejich členství stvrdilo slavnostní pasování koštýřem.

„Přátelé, u nás vBurčákové unii se hlasuje jednomyslně. Pokud by někde nevěděl jak se hlasuje, bude vyloučen a to si tady nikdo netroufne,“ sdělil divákům průvodce odpoledním programem Miroslav Strouhal.

Perkmistr Hustopečí Luboš Kuchynka publiku na náměstí vzápětí prozradil, kolik obyvatel Burčáková unie ksobotnímu dni sdružuje. „Je to 39264 obyvatel, 28324 psů a 19830 koček. Vážení, pozor, teď jsem obdržel zprávu, že se vbratislavské porodnici právě narodil manželům Lakatošovým zpartnerského města Modra malý Lájošek, takže už je nás 39265. Gratulujeme,“ poznamenal perkmistr.