Specialita z bílých a červených hroznů tady teče proudem. Hned několik návštěvníků kvapně vystrkuje ruce s kelímkem k muži v dobovém kostýmu, který s úsměvem rozlévá burčák zájemcům okolo. Oblíbený nápoj mu ze džbánu rychle mizí, lidé přihlížející průvodu jsou žízniví.

Historické kostýmy, erby nebo muži oblečení v rytířském brnění jsou k vidění při průvodu, který Šafaříkovou ulicí pokračuje až do centra města. Především děti jásají nad koňskými spřeženími, jež táhnou několik alegorických vozů. Jeden z nich je dokonce ověšený vyuzenými klobáskami.

„Vsaďme se, že si jednu nestáhneš pro sebe,“ vtipkuje skupinka mužů držící prázdné sklenice.

Milovníci burčáku putovali v Šakvicích po ďůrkách. Dozvěděli se i tajemství
Milovníci burčáku putovali v Šakvicích po ďůrkách. Dozvěděli se i tajemství

Děti s dřevěnými meči, řada krojovaných a dokonce třeba dudáci dělají celou událost pestrou nejen tematicky, ale rovněž barevně. Ve stáncích teče proudem také víno a pivo, největší úspěch má však suverénně burčák.

V Hustopečích jsme se ubytovali, takže si slavnosti chceme pořádně užít. Zítra nám bude špatně, ale bude to stát za to,“ svěřuje se v dobré náladě například David Žídek, který je tu s manželkou a skupinou přátel.

Zdroj: Deník/Terezie Heinz

Napříč Dukelským náměstím, centrem sobotního dění, se line vůně nejrůznějších jídel. Ačkoli se několik návštěvníků nechává zlákat bramboráky, haluškami nebo opečenými kančími klobáskami, pré hraje především dvojice grilovaných selat.

Jen co z nich kuchař odstranil vrstvu alobalu, začínají se lidé hromadit ve frontě bleskovou rychlostí. „Prošli jsme kolem nich asi třikrát a teď už jsme neodolali, nedá se nic dělat,“ krčí rameny s dávkou nadsázky Gabriela Konečná.

Po historickém průvodu městem si pozornost návštěvníků získávají vystupující, kteří si s publikem sedícím pod pódiem povídají dle svých slov laškovně i vážně o víně i historii. Mimo vinařský nebo historický program pořadatelé připravili podívanou rovněž pro ty, kteří do Hustopečí dorazili za burčákem a hudbou.

U Mlýnského rybníka naproti autokempu Apollo prodává tradičně každý rok svůj burčák valtický vinař Miloslav Machuča.
Zpožděný burčák: na jižní Moravě začali s prodejem, cena je stejná jako loni

Od půl sedmé tak na hlavním náměstí zazpívá česká hudební legenda Marie Rottrová, po deváté večer se před publikem představí známý zpěvák Xindl X. Kulturním vrcholem Burčákových slavností se ale stane vystoupení harmonikářů v Mrštíkově a Smetanově ulici. Na svých harmonikách zahrají od desáté večer do půlnoci.

„Doufáme, že návštěvníky potěšíme a vychutnáme si slavnosti plné hudby a vynikajícího burčáku,“ věří za pořadatele z města Jana Hrádková.

  • Připomeňte si také letošní Pálavské vinobraní v Mikulově. Psali jsem o něm TADY
Zdroj: Deník/Jan Charvát