Na jubilejní dvacátý ročník slavností se chystá přijet i Pavlína Trnková z východních Čech. Má celkem jasno kvůli čemu. „Už aby to bylo. Asi čtrnáct dní už mám na ten burčák táááákovou chuť!" napsala žena na facebookovém profilu této tradiční hustopečské akce.

Návštěvníky čekají na Dukelském náměstí vinařské mázhausy v průjezdech historických domů a středověké řemeslné tržiště. S muzikou a burčákem.

Z PROGRAMU
- čtvrtek
16.00 vystoupení dětí z MŠ, ZŠ, ZUŠ
19.00 Chameleon Groove, The Faldatores
- pátek, zahájení v 17.00
20.00 ohňové divadlo
20.30 Petr Bende & band
22.10 Medicimbal
- sobota, jarmark od 9.00
13.00 historický průvod
15.30 Karel Hegner
17.15 Marta Töpferová
19.15 Na 2 fáze
21.00 Čechomor

Na pitný režim dohlédne podle organizátorů i podzemní vojsko. „Náměstí ozáří exkluzivní ohňová show se čtyři metry vysokými hořícími loutkami. Mezi návštěvníky se budou potulovat rytíři v brnění, flašinetář, či Černá rodinka," pozvala na program vedoucí marketingu města Dagmar Sedláčková.

Pro děti se dále v Hustopečích roztočí historický dřevěný kolotoč, nebude chybět ani rozsáhlý zvěřinec. K rokování v sobotu zasedne recesistická Burčáková unie. „Město i letos oživí mnohasethlavý průvod rytířů, sličných dam a zástupců řemeslných cechů. V kočárech se nechá vidět Horenská rada, následovat je bude na šedesát členů Burčákové unie," spočítali pořadatelé. Ti dále odhadli, že historického průvodu se zúčastní zhruba osm set lidí.

A hudební program? Petr Bende s kapelou a Medicimbal vystoupí v pátek večer, skupina Čechomor v sobotu. Burčákové slavnosti však vypuknou už ve čtvrtek. Od čtyř hodin odpoledne se na náměstí předvedou děti z hustopečských mateřských a základních škol, od sedmi večer je na pódiu postupně vystřídají skupiny Chameleon Groove a břeclavští The Faldatores.

Z dalších kapel zahrají na slavnostech například Cimbálová muzika Aleše Smutného, Melody Gentlemen Lednice či Na 2 fáze.

Ve vinařské uličce Na Hradbách se v sobotu od pěti hodin odpoledne uskuteční soutěž ve válení beček a tahání koštýřem.

Akce každoročně přiláká do Hustopečí mnoho turistů. Burčák však není cizí ani domácím. „Já se zúčastním, i kdybych nechtěl, protože na ulici Husova to v obýváku vždy hraje, jako bych byl přímo v kotli," uvedl k akci na sociální síti Zdeněk Šemora. Role přímého účastníka jej však příliš neláká.

V předprodeji se lístky na Burčákové slavnosti prodávají za 150 korun, platí pro oba hlavní dny. Vstupenky jsou k dostání v Turistickém informačním centru Hustopeče. Na místě u pokladen budou stát v pátek stovku, v sobotu 150 korun.

A počasí? Meteorologové hlásí, že v pátek se má vrátit minimální oblačnost. Pršet by nemělo ani o víkendu.