Důvodem jsou změny v organizaci kultury ve městě a také odchod Zbyňka Hádera, jedné z hlavních tváří opozičních nezávislých, jehož pracovní místo radnice zrušila.

„Ostatní se k němu prostě přidali. Jsou to spoluhráči z divadel, učitelé ze škol, dlouholetí spolupracovníci," vyjmenoval někdejší místostarosta města Jiří Teplý.

Právě Háder psal Burčákové listy a připravoval scénky, kterými pak hustopečští nadšenci bavili na začátku října návštěvníky Burčákových slavností. „Dost dobře nejde říct: tak to bude dělat někdo jiný. Nejde zavolat herce z Prahy, jak si to možná někdo představuje," obává se Teplý. O peníze podle něj nikomu nejde, protože na slavnostech stejně všichni vystupovali zadarmo. Je to vyjádření solidarity.

„Budovali jsme Burčákovky a kulturní podhoubí v Hustopečích léta. Všichni představitelé města k tomu byli vždy vstřícní a lidé do toho rádi a dobrovolně šli," navázal režisér a divadelník v jedné osobě Jiří Merlíček.

Změna podle něj nastala už tím, když ODS po komunálních volbách navzdory původnímu slibu nevytvořila koalici s jen „o prsa" druhým sdružením nestraníků.

„Vznikly různé tlaky a zájmy. První, kdo mohl vadit, byl Zbyněk Háder, který měl na starosti tisk a televizi. Odstavili ho pod záminkou toho, že se musí šetřit," pokračoval.

Podle něj teď v Hustopečích pořádně nic nefunguje. „Odehráli jsme premiéru divadla, dříve se hned objevily články a teď nic. Najednou je všechno problém. Proto jsme si řekli, že takto nemůžeme a ani nechceme pokračovat," vysvětloval Merlíček.

„Místostarosta prohlásil, že za peníze jde všechno, že se najme agentura. Tak jsme si řekli dobře, jdeme od toho. Je to postavené na hlavu. Na jednu stranu chtějí šetřit a na druhou říkají, že na věci, které lidé dělali zadarmo, zaplatí agenturu," kroutil hlavou.

Místostarosta Hustopečí Libor Sadílek ujistil, že Burčákové slavnosti také letos budou. „Respektujeme to, že můžou být jiné názory na různou věc. Nicméně lidem, kteří pracovali dlouhá léta pro město a Burčákové slavnosti, patří za jejich práci dík," zdůraznil.

Sadílek doufá, že organizaci slavností si může vzít za svou jiná skupina lidí. Jak zdůraznil, Hustopeče nechtějí jít cestou agenturní dodávky vystupujících. „To ztrácí domácí atmosféru. Rádi využijeme potenciálu lidí, kteří se budou chtít angažovat," naznačil.

Vyjádření Zbyňka Hádera se Břeclavskému deníku v pondělí nepodařilo získat, protože je na dovolené v zahraničí.