„Burčákové slavnosti uzavírají trilogii s mikulovským a znojemským vinobraním. Výhoda oproti nim je v tom, že začíná období pravého moravského burčáku. Ten bude k ochutnání v několika odrůdách, nejen těch raných," nalákal na hlavní téma víkendu v Hustopečích vedoucí tamního odboru marketingu a kultury Radek Loub.

A pozval i na páteční program. „Rozhodli jsme se vyzdvihnout i pátek. Ten přinese otevírání mázhausů, divadla, špičkovou slovenskou kapelu Hrdza nebo ohňovou show. Museli jsme tak zavést vstupné i na tento večer. Činí však jen symbolickou stovku," dodal.

Novinkou budou také platinové a zlaté pamětní mince, takzvaná „búra". Ta navazují na recesistickou tradici Burčákové unie, která se evropským svazkem inspiruje.

Program neutrpí

I když tradiční tváře horenské rady pozastavily činnost kvůli změnám na radnici, programových ztrát se návštěvníci údajně bát nemusí.

„Historický průvod vyrazí městem v sobotu hodinu po poledni. Horenská rada sice zasedne v novém obsazení, ale opět půjde o místní. Povede ji vicepurkmistr a jeho družina. Burčáková unie pak ve dvě odpoledne přivítá nové členy z Moravy i Čech," upozornil Loub na to, že změny v zákulisí oblíbené akce její atmosféru neovlivní.

Přesvědčit se o tom vydá také ředitel Základní školy ve Velkých Němčicích Miroslav Strouhal. Ten už od roku 1997 patřil do týmu nadšenců, kteří každoročně za programem a zábavou na „burčákovkách" stá­li.

„Určitě se na akci chystáme, máme ji dlouhodobě rádi a nejde na ni zanevřít. Spíš to vnímám jako změnu a předěl v našem přístupu k burčákovkám, žádnou zášť opravdu necítím. V historickém průvodu nás lidi zase uvidí," bral situaci s nadhledem.

„O návratu k původnímu pojetí se pokud vím s městem nejednalo. Slibují ale stejnou koncepci a program. Letos se těším i na to, že poprvé usednu v klidu s přáteli a budu mít čas si s nimi povykládat a užít si to i jinak," dodal.

Přátelé původních iniciátorů, kteří Burčákové slavnosti svým nadšením a humorem vytáhli do současných rozměrů, budou moct o víkendu změny v obsazení posoudit. Pro běžného návštěvníka však bude jako vždy hrát prim program a zábava.

„Na Burčákové slavnosti se letos chystám poprvé. Tradičně navštěvuju spíš vinobraní v Mikulově. Co jsem ale slyšel, tak atmosféra, hudba i burčák jsou srovnatelné s Hustopečemi. Snad vyjde počasí, v sobotu mě láká program nejvíc," těšil se i Martin Konrád z Břeclavi, který o víkendu hustopečský mok na tamním Dukelském náměstí ochutná.

PETR VLASÁK