Představitelé břeclavské radnice s manažery společnosti přitom jednají o snížení cen, zatím bez výraznějších úspěchů.

Opoziční zastupitelé žádají podrobné vysvětlení, za jakých okolností dvojice na utkání jela. Téma patřilo 
k hlavním diskuzím na pondělním zasedání zastupitelstva. „Měl jsem rozlišit, že má cesta může být zneužita. Byla to chyba," připustil Vojta.

Zároveň stejně jako v minulých dnech zdůraznil, že šlo o soukromou cestu za vlastní peníze. Odmítl také, že by účast na střetnutí měla jakoukoliv souvislost s jednáním či působením úklidové firmy ve městě.

Podobně se vyjádřil i Marták. „Odmítám možnost, že by mou osobu mohl někdo ovlivňovat," oznámil zastupitel, jenž je sekretářem břeclavského fotbalového klubu. Na letní zápasy měly politici odletět díky jeho kontaktům. „Výjezdy se snažím zprostředkovávat také pro mládež," doplnil.

Vyvrátit podezření

Většina opozičníků je však 
s vysvětleními nespokojená. Poukazují na možný střet zájmu, kdy Marták sedí v dozorčí radě právě společnosti Ave Břeclav. Mladí a Neklidní proto navrhovali jeho odvolání z této pozice. Nestalo se. „Na střet zájmu máme důvodné podezření. Nejde o osobní antipatie, ale politickou nekorektnost. O odvolání budeme žádat znovu. Při řešení tak závažného problému, jakým je nakládání s odpady, nemůže být zpochybněna morálka zástupce města. Vyvrátit podezření mohou jen detaily cesty," uvedl včera zastupitel Jakub Matuška z Mladých a Neklidných.

S kritikou přišli také představitelé ODS a KDU-ČSL. Lídr lidovců Richard Zemánek poukázal, že lidé z ANO mají zastoupení v obou svozových firmách, v nichž má Břeclav menšinový podíl. Kromě Ave jde také o Hantály.

Občanská demokratka Evženie Klanicová považuje dosavadní vysvětlení Vojty 
i Martáka za nedostatečná. „Pokud bylo zaseto semínko podezření ze střetu zájmů či korupce, je naší povinností se tím zabývat," reagovala Klanicová.

Vojta přislíbil, že udělá kroky, které ho očistí. Situací se bude zabývat celá koalice. Řešení chce oznámit na úvodním zasedání zastupitelstva 
v příštím roce.

Dvojice kritizovaných politiků letěla na utkání v létě, Vojta do Moskvy, Marták do švýcarského Thunu. Nabídku na cestu dostal i starosta Pavel Dominik (Pro Region). Podle svých slov ji však jako představitel města odmítl. (liv)