Neuspěl.

Ten den už podruhé.

Díky Miroslavu Čížkovi 
a Vlastimilu Weiserovi teď šestačtyřicetiletý kriminálník, jenž se pokusil vykrást poštu v Sedleci, sedí ve vazbě. Hrozí mu deset let. Čížek s Čermákem si za pronásledování a dopadení lupiče z rukou zástupců policie a Allianz pojišťovny převzali diplom a mobilní telefon. „Pořád křičel, že má zbraň, ale po chvíli nám bylo jasné, že lže," vzpomněl Čížek na chování zloděje.

Ten den kalendář ukazoval pátý leden a oba muži se sešli poblíž pošty kvůli opravě vozíku. Z práce je vytrhla žena z pošty, která upozornila na odcházejícího zloděje. Ten z budovy kráčel z prázdnou, zaměstnankyně totiž stačila uniknout. Dvojice Sedleckých se za ním vydala. I přes výhrůžky zbraní, i přes lupičovu ruku zastrčenou v bundě.

S rukama na kapotě

Po chvíli prchajícího muže dostihli. Začala tahanice. „Mirek se s ním chytil, chlap byl dost vysoký, takže s ním mával a já se k němu nemohl dostat. Nakonec jsem spadl, chytil ho za nohu a dováleli jsme se na druhou stranu silnice. Tam jsme ho přitlačili k plotu," vypráví Weiser.

K místu poté přišli další muži a vše dokončila hlídka projíždějících policistů. Lupič se je zpočátku snažil zmást tvrzením, že obětí jen on a že ho skupina Sedleckých chce okrást. Nakonec však skončil s rukama na kapotě auta. „Muž je zkušený kriminálník, který se následně přiznal k dalším dvěma loupežím. Má na svědomí majetkovou i násilnou trestnou činnost. Navíc je vykázaný z České republiky. Nyní je ve vazbě," sdělil zástupce velitele policistů na Břeclavsku Jan Cupal.

Zatímco v onom lednovém dni se odvážná dvojice při chytání lupiče zapotila, včera už nešetřila úsměvy. „Vypadalo to, že nemá nic, ale kdyby snad tehdy vytáhl z bundy krabičku cigaret, utekli bychom. Ve výsledku jsem byl opravdu zvědavý, co v té bundě schovává," pousmál se Weiser. Přiznává, že už méně nadšení vládlo u něj doma. „Manželka měla strach, že mě mohl zabít," poznamenává k tomu.

Také podle Cupala je zákrok civilisty proti lupiči, který tvrdí, že je ozbrojený, riskantní. Ideální postup ovšem řešení takových situací ale neexistuje. „Záleží na povaze člověka a momentu překvapení," přikyvoval policista. Allianz pojišťovna a policie oceňují Pomocné ruky zákona každým rokem. Břeclavsko je zatím jediné, kde se ceny předávaly už podruhé. „Jsou mezi námi lidé, kteří před trestnými činy nezavírají oči," vysekl pochvalu mluvčí pojišťovny Václav Bálek.