Bude jí umístění oplocení, dodělání půdorysu zahrady, výsadba vinohradu a vytvoření vodního prvku. Přátelé českých Zelených stezek ze Spojených států amerických na to poskytli milion korun.

„V zahradě jsme vysázeli osmnáct velkých stromů – pět až sedm metrů vysokých,“ popsal poslední dokončené úpravy u valtického zámku Přemysl Krejčiřík ze Zahradnické fakulty Mendelovy lesnické a zahradnické univerzity v Lednici. Právě jeho studenti vytvářeli plány, jak by měla zahrada plná bylinek vypadat.

Turisté, kteří zamíří do Valtic, zatím nemohou do zahrady vstoupit, protože stále připomíná staveniště. První příležitost k tomu budou mít zřejmě letos na podzim. „Lidé zatím mohou ze zámku vidět půdorys zahrádky a chystanou dispozici. Spatří tam trvalky, které jsou v zahradě vysazené už delší dobu,“ uvedl Krejčiřík.

Turisté se nemohou dočkat otevření

Turisté se už podle něj těší, až bylinková zahrada otevře své brány. „Stane se tak pravděpodobně na podzim, kdy uspořádáme dny otevřených dveří. Už za provozu pak se tam pak budou umísťovat lavičky, aby bylo vše připravené na turistický ruch,“ vysvětlil pracovník lednické univerzity.

Projekt bylinkové zahrady odstartoval před čtyřmi lety. Za myšlenkou zahrady plné bylinek, podobné té, kterou na začátku devatenáctého století postavili u zámku Lichtenštejnové, stojí Američanka Tiree Chmelar. Její celoživotní sen proměnil ve skutečnost její manžel, český emigrant Luboš Chmelař, a to za pomoci peněz, které prostřednictvím své nadace shromáždili přátelé českých Zelených stezek – američtí Greenways.

V rozlehlé zahradě u valtického zámku budou vonět trvalky i letničky. Expozici bude tvořit šest tematických zahrad: léčivá, barvířská, kulinářská, mýtická, aromatická a zahrada afrodiziak. Výsledná kompozice bude mít za úkol představit veřejnosti použití, význam a krásu bylinek. Nemá však striktně určenou prohlídkovou trasu. Prioritou je spíše příjemný pobyt a postupné objevování, dostupnost a zajímavost informací. Lidé si také budou moct nakoupit sazenice či některé vypěstované bylinky.

Podle Krejčiříka je dokonce možné, že bude mít bylinková zahrada vazbu třeba na některou z místních restaurací. Podnikatelé by třeba mohli hostům nabídnout v jídelníčku bylinkové menu.