„Loni to byly letničky, dnes už jsou partery vysázeny z trvalejších rostlin. Základní dispozice zahrady se lidem otevře na podzim. Na jaře totiž musí rostliny prokořenit. Vysazovali jsme je jako malé, tak aby bylo na co se dívat,“ vysvětlil expert v oboru zahradnictví Přemysl Krejčiřík, který vyučuje na lednické univerzitě.

Výsledkem bude několik tematických záhonů. U každého z nich bude stát informační tabule s popisem jednotlivých rostlin. „Jeden záhon bude například patřit bylinkám, které pomáhají při plicních chorobách, žaludečních problémech; další velkou část parteru budou tvořit okrasné byliny,“ nastínil Krejčiřík.
V dalším prostoru má vyrůst menší sad, zřejmě třešňový nebo meruňkový, kde lidé najdou stín. V roce 2009 pak v zahradě vyroste i menší vinohrad, což bude poslední úprava v nové bylinkové zahradě.

Projekt, který je věnovaný památce Američanky Tiree Chmelar, provázejí i problémy. Nemalé peníze na zahradu věnovali přátelé Zelených stezek (Greenways), které jsou kvůli klesající hodnotě dolaru na nižší hodnotě. Rozdíl teď chybí. „Rádi bychom vyzvali každého, kdo by chtěl mít v zahradě svůj záhon a chtěl by být jeho patronem. Ta možnost tady pořád je,“ vyzval Krejčiřík.