Dva dny zbývají do chvíle, kdy desítky tisíc voličů z Břeclavska vkročí do volebních místností a vyberou nové poslance. O jejich přízeň se snaží 56 uchazečů z regionu rozesetých na šestnácti jihomoravských kandidátkách.

Například místostarosta okresního města a šestka ODS Luboš Krátký je přesvědčený, že by se měla usnadnit pozice živnostníků a podnikatelů. Na mysli má zejména mnohdy složité „papírování", které jim svazuje ruce. „Před nástupem do funkce jsem podnikal a hrozně mě zatěžovala administrativa samosprávy i státní správy. V tomto je potřeba pomoci. Je to daleko důležitější, než snížit či zvýšit jedno procento DPH," sdělil Krátký.

V podobné pozici je také jeho radniční kolega Richard Zemánek, jenž se stal čtverkou lidovců. Ani on nemá s poslaneckou lavicí žádné zkušenosti. Na rozdíl od Krátkého však považuje za klíčové, aby lidé měli jistotu, že se nedostanou do sociálních problémů. „Myslím si, že pro voliče bude rozhodující to, jak se politické strany postaví k sociální situaci, v níž lidé jsou," je přesvědčený Zemánek.

Zatímco dvojice břeclavských místostarostů je dosud bez poslaneckých zkušeností, čtverka sociálních demokratů Jiří Petrů z Valtic seděl v lavici posledních sedm let. Společně s dvojkou komunistů Miroslavem Grebeníčkem z Mikulova patří k nejvýše postaveným kandidátům.

„Mluvit o sobě je těžké, ale myslím, že jsem odvedl práci, která je vidět. I v hodnocení médií jsem na tom byl poměrně slušně. Byl jsem jedním z nejčastěji hlasujících poslanců," vyzvedl Petrů. Břeclavsko podle něj potřebuje hlavně snížit nezaměstnanost.

„Chci udělat všechno pro to, aby drobní podnikatelé měli lepší podmínky. Je také velmi důležité, aby sem přišli větší investoři. A stejně tak musíme čerpat více peněz z Evropské unie, což se dosud dařilo jen částečně," pokračoval Petrů.

O potřebě nižšího počtu lidí bez práce mluvil i Grebeníček. „Zejména na mladé absolventy škol a mladé rodiny, ale také na lidi po padesátce dopadá neúnosně vysoká nezaměstnanost zvlášť těžce," uvedl mimo jiné Grebeníček pro Břeclavský deník. Na společné kandidátce TOP 09 a STAN je nejvýše Jozef Pavlík z Březí. Břeclavská exposlankyně Jaroslava Schejbalová je až za ním. Za ANO 2011 kandiduje lékař Miloslav Janulík z Valtic.

O překvapení se pokouší starosta Pasohlávek Tomáš Ingr, jenž jako člen Moravanů kandiduje na třetí příčce Úsvitu přímé demokracie. Čím by mohl zaujmout? „Sedm let pracuji jako starosta obce, takže za mnou je něco vidět. O sobě bych řekl, že jsem lidový člověk nesnášející byrokracii," reagoval Ingr.