Neprůhledné přidělování městských bytů a také jejich pronajímání třetím osobám, tak má ve Valticích podle jednoho z místních obyvatel vypadat bytová politika.

Podle zdroje, který si z obav před valtickými nepoctivci nepřál uvést své jméno, přenechala například jedna žena druhé městský byt byt za úplatu, a to přesto, že dotyčná ani nebyla z Valtic.
„Myslím si, že byty ve Valticích by však měli přednostně získávat Valtičtí, kteří si podali žádost a jsou v pořadníku,“ míní zdroj.
Starostka Valtic Terezie Lvová připustila, že o tomto případu se ve Valticích veřejně mluví. Všechno je ale v mezích zákona.

„Rozhodně to nebylo protiprávní. Nájemnice městského bytu byla samoživitelka se dvěma dětmi. Bydlela v jednopokojovém bytě, který už byl pro její rodinu samozřejmě malý, a tak stále žádala o větší. My jsme jí ale žádný nemohli nabídnout, protože ve většině bytů žijí mladé rodiny, které se jen tak nevystěhují. Proto si koupila domek od jedné ženy v Hlohovci a požádala přitom radu, aby schválila změnu nájemníka právě na onu obyvatelku Hlohovce, která v té době neměla kam jít. A rada to na doporučení sociální komise odsouhlasila,“ vysvětlovala starostka Terezie Lvová.
Seznam uchazečů o byty podle úředníků sice existuje, ale není to žádný pořadník. „Když se uvolní byt, komise projednává každý případ zvlášť,“ přiblížila Martina Štěpánková z oddělení správy majetku města.

Zdroj také upozornil na „kšeftování“ s městskými byty ze strany nájemníků. „Napsal jsem dopis starostce, abych ji informoval, že lidé pronajímají byty, které jim město přidělí,“ uvedl.
Štěpánková připustila, že podobné případy se zřejmě dějí. Město proti nim ale rozhodně není lhostejné. „S jedním případem, kdy nájemník městského bytu pronajímal bydlení třetí osobě, jsme se už setkali. S tím člověkem jsme jednali asi pět let, než soud konečně rozhodl o jeho vystěhování. A on se cítil ještě ukřivděný,“ sdělila Štěpánková.

Lidé se podle ní nemusí bát radnici o podobných případech informovat. „Když se o něčem takovém dozvíme, hned se to snažíme prošetřit,“ ujistila Valtické.